Levocetirizine

  • Kliniker

För närvarande finns det många olika myter och stereotyper om användningen av antihistaminer bland specialister och patienter, vilket ofta komplicerar valet av det optimala läkemedlet för behandling av allergier. För att klargöra denna fråga vände vi oss till Roman Anatolyevich Babchenko, kandidat för medicinska vetenskaper, produktchef för läkemedelsföretaget "UCB Pharma S.A." (Belgien), som presenterar de ursprungliga antihistaminerna cetirizin (ZIRTEK ®) och levocetirizin (KSIZAL ®) på den ukrainska läkemedelsmarknaden.

- Som ni vet är huvudmedlaren för en allergisk reaktion histamin, som frigörs från mastceller (basofiler) efter deras upprepade kontakt med allergenet och leder till förekomst av sådana typiska allergisymtom som rinoré, ödem, klåda och nysningar. Men histamin har en annan egenskap som först studerades i slutet av förra seklet. Interagerar med histaminreceptorer av typ I (H1-histaminreceptorer) belägna på ytan av endotelceller i blodkärl, aktiverar histamin ett protein som kallas nukleotidfaktor kappa-beta (NF-kB). NF-kB främjar i sin tur syntesen av pro-inflammatoriska mediatorer, inklusive vidhäftningsmolekyler, som hjälper till att migrera eosinofiler till platsen för en allergisk reaktion. Denna kaskad av allergiska reaktioner kallas allergisk inflammation..

"Team KSIZAL ®". Anställda i företaget "UCB" är alltid redo att ge omfattande information om användningen av antihistaminer

Som ytterligare studier visade, förhindrar antihistaminer, genom att hålla histaminreceptorer av typ I inaktiva, NF-kB-aktivering och förekomsten av allergisk inflammation. För närvarande har den antiinflammatoriska effekten redan bevisats i kliniska prövningar på 7 antihistaminer (inklusive läkemedel levocetirizin och cetirizin), vilket antyder att effekten på svårighetsgraden av allergisk inflammation är en klassegenskap hos antihistaminer..

- Som framgår av resultaten från kliniska studier beror svårighetsgraden på de antiallergiska och antiinflammatoriska effekterna direkt på mängden H1-histaminreceptorer, som kan blockera antihistaminläkemedlet, det vill säga från receptorns ockupation. Denna indikator beror i sin tur på den koncentration som antihistaminen ackumuleras på cellytan, där histaminreceptorerna är belägna (Gillman Sh., Gillard M. et al., 2009). Så till exempel har läkemedlet KSIZAL® på 24 timmar efter applicering förmågan att blockera det största antalet histaminreceptorer i jämförelse med representanter för denna grupp läkemedel, vilket gör det möjligt att ha en uttalad antiallergisk och antiinflammatorisk effekt (tabell 1).

- Ett av de mest objektiva sätten att bedöma effekten av antihistaminer på svårighetsgraden av en allergisk inflammatorisk reaktion i en klinisk miljö är att använda metoden för ansiktstermografi. Som du vet är en lokal ökning av kroppstemperatur, tillsammans med smärta, hyperemi, ödem och dysfunktion, ett av tecken på inflammation. Genom att mäta temperaturen i näshålan mot bakgrund av användningen av olika antihistaminer kan man bedöma graden av deras inflytande på svårighetsgraden av den inflammatoriska reaktionen (Larbig M., Stamm H., Hohlfeld J. et al., 2005; Larbig M., Burtin B., Martin L., 2006).

2005 en grupp forskare från Institute of Toxicology and Experimental Medicine. Josef Fraunhofer (Fraunhofer Institute for Toxicology and Experimental Medicine), Tyskland, använde termografi för att bedöma effekten av XIZAL®, desloratadin och placebo på svårighetsgraden av allergisk inflammation i nässlemhinnan hos friska frivilliga. 2 timmar efter användning av läkemedel eller placebo sprutades 140 mg histamin i näshålan med användning av en aerosol, sedan utfördes ansiktstermografi. Visas i fig. 1 visar resultaten av termografi att endast KSIZAL ® visade en betydande antiinflammatorisk effekt, mer än två gånger sänkte temperaturen i näshålan, som ökade efter injektion av histamin, vilket orsakade den inflammatoriska reaktionen. Skillnaden i resultaten av termografi mot bakgrund av användningen av placebo och desloratadin ansågs vara opålitlig av författarna till studien (Larbig M., Stamm H., Hohlfeld J. et al., 2005).

TabellKoncentrationen av vissa antihistaminer i den extracellulära vätskan och deras ockupation av H1-histaminreceptorer (Gillman Sh., Gillard M. et al., 2009; med ändringar)
En drogKoncentration på ytan av H1-histaminreceptorer, nmol / lReceptor ockupation,%
efter 4 timmar.efter 24 timmar.efter 4 timmar.efter 24 timmar.
Ksizal ® (levocetirizine)28490%57%
fexofenadin1741,495%12%
Desloratadine10,371%43%

2006 genomförde samma grupp forskare en liknande studie som jämförde effekten på svårighetsgraden av det histamininducerade inflammatoriska svaret mellan XIZAL®, fexofenadin och placebo. Resultaten från denna studie visade att både KSIZAL® och fexofenadin signifikant undertrycker det histamininducerade inflammatoriska svaret bedömt genom ansiktstermografi. Den antiinflammatoriska aktiviteten hos KSIZAL 24 timmar efter dess applicering var emellertid signifikant högre än den för fexofenadin. Dessutom hade KSIZAL ® en signifikant mer uttalad positiv effekt på livskvaliteten för patienter (Larbig M., Burtin B., Martin L., 2006).

- Tyvärr finns det fortfarande sådana skillnader, och det orsakar vår djupa oro. Detta avser främst skillnaderna i indikationer för användning av de ursprungliga och generiska versionerna av levocetirizin. Det ursprungliga läkemedlet har tre av dem: säsongsbunden och ihållande allergisk rinit, liksom kronisk idiopatisk urtikaria. Införandet av andra indikationer för användning i instruktionerna för levocetirizinpreparat har inte bekräftats genom relevanta kliniska studier och verkar därför tveksamt.

Vår oro är också närvaron av några av de generiska läkemedlen av levocetirizin i bruksanvisningen för artikeln som tillåter användning av tablettformen för detta läkemedel hos barn över 2 år (i det ursprungliga läkemedlet är tablettformen tillåten för användning endast för barn när de fyllt 6 år) och även för att öka den dagliga dosen av läkemedlet till 10 mg (2 tabletter), vilket inte anges i instruktionerna för medicinsk användning av det ursprungliga läkemedlet. Grunderna för att göra sådana ändringar i registreringsdokumenten för generiska läkemedel levocetirizin är också enligt vår mening ganska tveksamma..

Med tanke på att sådana avvikelser kan ha potentiella negativa konsekvenser för ukrainska patienter som tar levocetirizinpreparat, inklusive barn, såväl som för att inte vilseleda ukrainska specialister, lämnade UCB in en framställning till det statliga farmakologiska centret för ministeriet för hälsa i Ukraina, som beslutet ålade tillverkare av generiska levocetirizinläkemedel att ändra instruktionerna för medicinskt bruk, vilket anpassade dem till bruksanvisningen för det ursprungliga läkemedlet levocetirizine, som är registrerat i Ukraina under handelsnamnet KSIZAL ®.

Vi är glada över att våra handlingar gradvis får förståelse bland kollegor från andra läkemedelsföretag. I sitt officiella brev informerade således det ukrainska representantkontoret för Actavis Group, som marknadsför läkemedlet Aleron® i Ukraina, som är en generisk version av levocetirizine, att "... enligt beställning från Ukrainas hälsovårdsministerium daterad 06.05.2010 nr 386, registrerade materialet för läkemedlet Aleron ®, lämpliga ändringar gjordes... "och" att alla serier av detta läkemedel, släppt efter 05/06/2010, kommer att importeras till Ukraina med en ny instruktion... ". Vi är säkra på att vi kommer att få förståelse i denna fråga från andra generiska företag..

Vad Cetirizine hjälper till?

Antihistaminer är viktiga läkemedel för de flesta allergiska sjukdomar och manifestationer. De finns vanligtvis utan disk. Ett av dessa läkemedel är Cetirizine. På grundval av detta har många andra generationens antihistaminer utvecklats. I artikeln kommer vi att överväga indikationerna för användning av Cetirizine, dess effektivitet och analoger.

Drogåtgärder

Cetirizine som ett separat läkemedel och den aktiva substansen i andra läkemedel ingår i listan över viktiga och viktigaste läkemedel i vårt land. I väst är det på 74: e plats bland de mest förskrivna läkemedlen. Läkemedlets verkan syftar till att blockera vissa H1-histaminreceptorer och hindra dem från att binda till histamin.

Histamin orsakar lacrimation, nysningar, under dess påverkan blir huden röd, klåda börjar, ögonen på personer med allergier sväller.

Cetirizine motsätter sig aktivt det, lindrar denna symptomatologi. Det har motsatt effekt av histamin, är en "omvänd agonist".

Läkemedlet kan förhindra utvecklingen och lindra allergiförloppet, lindrar klåda.

Effektivt i de tidiga stadierna av allergiska reaktioner, hjälper till med inflammation i det sena stadiet. Minskar bronkospasm i bronkialastma, om det orsakades av histamin. Det är också bra eftersom det inte är beroendeframkallande. Efter avslutad behandling varar den terapeutiska effekten upp till tre dagar..

Histaminens roll i kroppen

Histamin är utformad för att utlösa olika allergiska reaktioner i kroppen. På grund av detta inträffar en kramp i bronkierna, varefter ett tillstånd som liknar kvävning uppträder. Det produceras av histidin, som finns i olika mängder i hudvävnader, lungor, tarmar.

Histamin kan påverka grupper av H-receptorer, vilket orsakar tre typer av reaktioner:

    H1-receptorn är belägen i glatt muskel, centrala nervsystemet. När de utsätts för dem startar histamin processen med spasmer i bronkierna, blodkärl, påverkar hypofysens arbete.

Detta är nödvändigt för att blockera spridningen av allergenet och ta bort det från kroppen. Men om en person ständigt är i kontakt med antigenet kommer hans skyddsförmåga att minska. Vid kontakt med vissa växter börjar svullnad i slemhinnan och näsan ständigt blockeras. Och vissa reaktioner orsakade av histamin är livshotande. Anafylaktisk chock är mycket farlig. Antihistaminer, inklusive Cetirizine, orsakas av att produktionen av histamin blockeras.

I vilka fall tar de?

En av de viktigaste indikationerna för användning av Cetirizine är säsongsbunden allergisk rinit (när blommningsperioden blir en katastrof för en allergisk person). Efter många studier visade det sig att symtomens svårighetsgrad aktivt minskades och att det praktiskt taget inte fanns någon biverkning. Vid kronisk allergisk rinit är läkemedlet också effektivt.

Cetirizine föreskrivs ofta för eksem, men dess effektivitet och säkerhet med denna diagnos ifrågasätts.

Studier har visat att läkemedlet är maktlöst mot biverkningarna av Nevirapin (ett antiretroviralt läkemedel som ges till HIV-infekterade patienter).

Mottagande av Cetirizine med den senare sjukdomen sker endast i komplex behandling. Alla antihistaminer arbetar mot urtikaria. Andra indikationer:

  • allergisk konjunktivit;
  • allergisk dermatit;
  • kliande hud;
  • atopisk bronkialastma.

Medicinen i den vanliga dosen fungerar inte omedelbart, men botemedlet kan påskyndas genom att ta 20 mg Levocetirizine. Han är också svag i kronisk allergisk hosta hos barn. Sparar från urticaria i en stor dos, vilket orsakas av antiretrovirala läkemedel.

Säkerhet och kontraindikationer

Cetirizine är inte det mest giftiga läkemedlet. I händelse av en överdos av ett läkemedel känner en person svår dåsighet, torr mun, förstoppning och ökad irritabilitet. Sådana symptom kan elimineras genom magsköljning, behandling av kliniska manifestationer. Kan inte användas till barn under 6 år. Biverkningar är sällsynta. Men ibland finns det illamående, yrsel, hudutslag, agitation. Kontraindikationerna är följande:

  • överkänslighet mot den aktiva substansen, hydroxyzin, andra komponenter i läkemedlet;
  • nedsatt njurfunktion;

Studier med Cetirizine genomförs fortfarande. År 2018 undersöktes läkemedlets effekt på en patients kognitiva förmåga. Det visade sig att läkemedlet ibland har en negativ effekt på en persons kognitiva förmågor. Men i allmänhet är åtgärden säker, och många studier har bevisat detta med framgång..

Åtgärd av Levocetirizine

Detta är ett läkemedel med samma effekt. Den aktiva substansen är levocetirizindihydroklorid. Huvudfaktorn för införande är sjukdomar som är förknippade med ökad känslighet i kroppen, en reaktion på ett antigen. Levocetirizine används mot:

Ibland används läkemedlet i komplex behandling mot angioödem eller anafylaktisk chock. Åtgärden av åtgärden syftar till att blockera histamin-H1-receptorerna och förhindra glattmuskelkramp. Expanderar kapillärer, förbättrar deras permeabilitet, lindrar svullnad, klåda. Om rinit lider blir utsläppet från näsan mindre. Genom att ta en astmamedicin reducerar behovet av ytterligare mediciner.

Jämförelse med Levocetirizine

Om Cetirizine är en andra generationens antihistamin, släpps den rena isomeren av Levocetirizine ibland i den tredje eller fjärde. Enligt forskning är levocetirizin något mer effektivt, men mer än 40% av patienterna kommer att förbli opåverkade. Den största skillnaden från liknande läkemedel är den nästan fullständiga frånvaron av en lugnande effekt..

Om du får reda på vad som är skillnaden mellan Levocetirizine och Cetirizine, är det värt att notera att det nästan inte finns någon dåsighet när du tar det första läkemedlet. Tillverkarna lovar en varaktig effekt. Det noteras också att Levocetirizine kan förstöra ett större antal allergiska indikatorer. Men hans rival har flera former av släpp:

Detta är en betydande fördel. Och söt sirap är en riktig livräddare för mammor som försöker lindra allergiska symtom hos sina barn. I allmänhet är skillnaderna obetydliga.

Jämförelse med Tavegil

Clemastine (eller Tavegil) är ett ganska effektivt läkemedel. Den aktiva ingrediensen är klemastinhydrofumarat. Första generationens medicin. Syntetiserade det under lång tid. De viktigaste skillnaderna från Cetirizine:

    Första generationens läkemedel är lipidlösliga, så att de lätt kan korsa blod-hjärnbarriären. Därför dåsighet, försvagad koncentration.

Tavegil är nödvändigt för patienten i ganska höga doser. Men det är beroendeframkallande, kräver byte till ett annat läkemedel efter 20 dagar. Deras närvaro i injicerbar form gör dem nödvändiga om det är nödvändigt att rädda en persons liv. Andra generationens läkemedel är icke-lugnande.

Cetirizine eller Suprastin

Båda läkemedlen är antihistaminer. Suprastin används för att behandla patienter i olika åldrar. Det föreskrivs också till spädbarn, men doseringen justeras samtidigt, det är förbjudet för gravida och ammande kvinnor. Samma situation med Cetirizine, men droppar förskrivs för barn från sex månaders ålder. Andra skillnader:

cetirizinSuprastin
Aktiv substansCetirizindihydrokloridKloropyraminhydroklorid
Släpp formulärTabletter, dropparTabletter, ampuller
Kostnad, gnugga.)50 och högrefrån 120
GenerationIIjag
Uppkomsten av dåsighetOrsakar inteRopar

Om du funderar på vilket som är bättre, Cetirizine eller Suprastin, är det värt att notera att det sällan orsakar biverkningar. Men läkarna säger att Suprastin har en mer uttalad antiallergisk effekt. Men det senare kräver mer frekvent inträde, upp till fyra gånger om dagen. Läkemedlet torkar också slemhinnor, gör slem i lungorna mer viskös. Därför kan användningen av Suprastin resultera i utveckling av olika komplikationer när man försöker korrigera akuta luftvägsinfektioner. Suprastin föreskrivs bäst för att blockera akuta allergiska reaktioner, där andra läkemedel inte hjälper.

Analoger av Cetirizin

Det finns många antihistaminer på läkemedelsmarknaden. Och många är gjorda på basis av Cetirizine. Om du är uppmärksam på Cetrin, bör det noteras att det inte bara kan blockera histaminaktiviteten.

Det räcker att dricka Tsetrin en gång om dagen, och dess verkan börjar på 20 minuter.

Det kan minska mängden syntetiserad histamin. Svårighetsgraden av sena manifestationer av överkänslighet minskar. Finns i sirapform. Andra analoger:

namnAktiv substansKostnad, gnugga.)Tillverkare
ZyrtecCetirizindihydroklorid150-400"YUSB Farshim" (Schweiz)
Zodak130-300Sanofi Ryssland (Ryssland)
Cetrin130-230"Dr. Reddy's Laboratories" (Indien)

De produceras i olika former, med Cetirizine finns det också tabletter för allergier och droppar, som också har antiinflammatoriska egenskaper. Om den används som profylaktisk kurs kommer frekvensen av symtom på bronkialastma att minska. Åtgärden hjälper till att minska sannolikheten för återfall av andra allergiska manifestationer.

För-och nackdelar

Cetirizine botar inte helt allergier, vilket är karakteristiskt för alla antihistaminer. Men det underlättar symtomen och livet för en allergikare. En betydande nackdel med läkemedlet är det troliga abstinenssyndromet.

Kroppen vänjer sig när ett läkemedel kontinuerligt undertrycker histamin och inte svarar omedelbart om interaktionen försvinner. Därför bör doseringen gradvis minskas vid långvarig användning så att allvarliga symtom inte återkommer..

I allmänhet har Cetirizins effektivitet och säkerhet bevisats. Det används för att lindra en rad allergiska symtom, särskilt näs- och okularsymtom. Åtgärden är också effektiv mot symptomen på urticaria och allergisk dermatit. Det har forskats mycket och tillräckligt, och alla studier har bevisat sin säkerhet. Därför är nu antihistaminer baserade på det en av de viktigaste medicinerna som stoppar och förhindrar allergiska symtom..

Dela med dina vänner

Gör något användbart, det tar inte lång tid

Loratadine eller cetirizine: vilket är bättre för allergier?

Loratadin (Claritin) och cetirizine (Zyrtec) är de mest populära läkemedlen för behandling av allergier i ryska apotek, som kan köpas utan recept från läkare..

Loratadine och cetirizine är antihistaminer som framgångsrikt lindrar allergisymtom: lacrimation, klåda, utslag, ödem.

Båda läkemedlen hjälper till med kontaktdermatit, insektsbett, matallergi hos barn och vuxna.

Även om Claritin och Zyrtec tillhör samma grupp, innehåller de helt olika aktiva substanser, har olika effekter på kroppen och tolereras av patienter.

Idag kommer vi att räkna ut vad som är bättre för allergier - loratadin eller cetirizin.

Hur antihistaminer fungerar?

När en person kommer i kontakt med ett allergen reagerar immunsystemet våldsamt på främmande ämnen genom att producera en inflammatorisk mediator, histamin. Det är histamin som är ansvarig för allergiska symtom som hudrödhet, rinnande näsa (rinoré), nästoppning, kliande ögon och vattniga ögon, hosta, andnöd och andning. Immunsystemet reagerar genom att producera extra slem, vilket hjälper till att rensa luftvägarna för fientliga ämnen.

Antihistaminer blockerar cellreceptorer - H1-histaminreceptorer, vilket hindrar histamin från att binda till slemhinneceller och orsaka allergisymtom. De är utmärkta för att minska reaktioner på mindre eller ofarliga allergener som pollen, damm och sällskapsdjur.

Cetirizine är en antihistamin med en mild lugnande effekt. Det liknar på många sätt andra antihistaminer från andra generationen som desloratadin (Erius), fexofenadin (Telfast), levocetirizin (Azerzine) eller azelastin (Allergodil).

Till skillnad från första generationens antihistaminer (suprastin), tränger dessa moderna läkemedel inte in i hjärnan, därför orsakar de mindre dåsighet och slöhet..

Loratadine är en långlivad andra generationens antihistamin som inte passerar hjärnbarriären i rekommenderade doser. Det har nästan ingen effekt på reaktion och koncentration.

Vad är skillnaden mellan Loratadine och Cetirizine?

Åtgärdstid

Säkerhet

Claritin och Zyrtec anses vara ett av de mest effektiva och säkra botemedel mot allergier, därför säljs de av apotek över hela världen utan recept från läkare. Men, som du kanske gissar, det finns inga helt säkra läkemedel. Loratadine bör tas med försiktighet vid allvarlig leversjukdom - det beror till stor del på "bearbetning" av leverenzymer.

Samtidigt utsöndras cetirizin av njurarna huvudsakligen oförändrat. Båda läkemedlen reagerar ofta med andra läkemedel och tillskott, så extrem försiktighet bör användas när de kombineras!

sömnighet

Många allergipiller orsakar dåsighet. Detta är den främsta oro som får patienter att vägra behandling. Zyrtec och Claritin påverkar hjärnan mycket mindre än de äldre antihistaminerna. Men cetirizin orsakar mer trötthet än loratadin. Detta har bevisats av många kliniska studier sedan 2000.

Skeptiska kollegor kan Google publicera Loratadine versus cetirizine: bedömning av sömnighet och motivation under arbetsdagen i klinisk terapi. Undvik att ta cetirizin om du kör eller utför potentiellt farligt arbete som kräver extra uppmärksamhet!

Allergi under graviditeten

Säkerheten för cetirizin hos gravida kvinnor har inte studerats tillräckligt. Data från djurförsök och begränsade observationer av gravida kvinnor genomförda utomlands avslöjade inte en ytterligare risk för missbildningar. Ämnet överförs till bröstmjölk.

Loratadins säkerhet under graviditet är också dåligt förstått..

Djurförsök har inte avslöjat teratogena eller embryotoxiska egenskaper.

Observationer av gravida kvinnor som av misstag tog drogen i första trimestern avslöjade inte en ytterligare risk för födelsedefekter hos barn. Ämnet överförs till bröstmjölk.

Biverkningar av loratadin och cetirizin

De vanligaste biverkningarna av cetirizin är:

- dåsighet (hos 14% av patienterna)
- huvudvärk
- yrsel
- Trötthet
- torr mun
- illamående

Mer sällsynta men allvarliga biverkningar:

- konvulsioner
- förlust av medvetande
- tryckfall
- allergiska reaktioner

De vanligaste biverkningarna av loratadin är:

- huvudvärk
- dåsighet
- Trötthet
- torr mun

Nervositet och ovanliga problem som somnar har också rapporterats.

Hur man tar loratadin och cetirizin?

Cetirizine tas med eller utan mat:

- vuxna och barn från 12 år med en daglig dos på 10 mg en gång om dagen
- barn från 6 till 12 år i en daglig dos på 10 mg, uppdelad i två doser
- barn från 2 till 6 år i en daglig dos på 5 mg, uppdelad i två doser

Loratadine ska tas separat från maten:

- vuxna och barn från 6 år i en dos på 10 mg en gång om dagen
- barn från 2 till 6 år i en dos av 5 mg en gång om dagen

Gemensamt intag av loratadin med mat förlänger effekten av effekten!

Hur Zyrtec och Claritin interagerar med andra mediciner?

cetirizin

Teofyllin (astmamedicin) bromsar frisättningen av läkemedlet från kroppen och ökar koncentrationen i blodet med 16%, vilket ökar dess effekter och biverkningar. Enligt FDA-experter interagerar cetirizin med 570 läkemedel: diphengindamin, duloxetin, pregabalin, alprazolam, etc..

Cetirizine blandas inte bra med alkohol!

Loratadin

Erytromycin, cimetidin och ketoconazol (Nizoral) ökar koncentrationen av ämnet och kroppen, vilket bromsar omvandlingen av loratadin i levern. Öka biverkningarna. Interagerar med mer än 60 läkemedel: amiodaron, karbamazepin, rifampicin, flukonazol, terbinafin, mifepriston, johannesört, antiretrovirala läkemedel etc..

Loratadine är oförenligt med alkohol!

Vilket läkemedel är bättre för allergier?

Båda antihistaminerna är säkra och mycket effektiva, bra för symptom på hösnuva, mat- och läkemedelsallergier och kontaktdermatit.

De viktigaste faktorerna när du väljer:

- cetirizin börjar agera snabbare
- cetirizin är avsevärt mer sannolikt att orsaka dåsighet
- loratadin är oönskat för leverproblem
- titta på interaktioner när du tar andra piller
- kombinera inte allergimediciner med alkohol

Konstantin Mokanov: Master i farmaci och professionell medicinsk översättare

Att välja en antihistamin: en farmakologs uppfattning

* Effektfaktor för 2018 enligt RSCI

Tidskriften ingår i listan över peer-granskade vetenskapliga publikationer från Higher Attestation Commission.

Läs i det nya numret

Artikeln ägnas åt problemet att välja ett antihistaminläkemedel ur en farmakologs synvinkel

För citering. E. N. Kareva Valet av antihistamin: en farmakologs uppfattning // BC. 2016. Nr 12 s. 811–816.

Antihistaminer (AGP) är den första behandlingslinjen för de flesta allergiska sjukdomar. De tillhör huvudsakligen receptfria läkemedel, har länge och fast gått in i vår praxis och har använts i mer än ett halvt sekel. Ofta görs valet av dessa läkemedel empiriskt eller till och med förlåtet av patienter, men det finns många nyanser som avgör hur effektivt ett visst läkemedel kommer att vara för en viss patient, vilket innebär att valet av dessa läkemedel måste närma sig inte mindre ansvarsfullt än till exempel valet antibiotika.
Varje specialist i sin kliniska praxis har förmodligen stött på situationer då ett visst läkemedel inte hade den önskade kliniska effekten eller orsakat hyperergiska reaktioner. Vad beror det på och hur kan riskerna minimeras? Variationen i responsen på ett läkemedel är oftast förknippad med aktiviteten för metaboliska enzymer i patientens lever; situationen förvärras i fallet med polyfarmasi (5 eller flera förskrivna läkemedel samtidigt). Därför är ett av de verkliga sätten att minska risken för en otillräcklig reaktion av kroppen på ett läkemedel att välja ett läkemedel som inte metaboliseras i levern. Vid valet av antihistaminer är det dessutom viktigt att utvärdera följande parametrar: styrkan och hastigheten för effekten av effekten, möjligheten till långvarig användning, förhållandet mellan nyttan och risken (effektivitet / säkerhet), användarvänlighet, möjligheten att använda tillsammans med patologi i kombination med andra läkemedel hos denna patient, eliminationsvägen, behov av dostitrering, pris.
För att lösa detta problem, överväga aktuell information om histamin och antihistaminer.
Histamin och dess roll i kroppen
Histamin i människokroppen utför ett antal fysiologiska funktioner, spelar rollen som en neurotransmitter och deltar i många patobiologiska processer (Fig. 1).

Det huvudsakliga depotet av histamin i kroppen är mastceller och basofiler, där det är i form av granuler i ett bundet tillstånd. Det största antalet mastceller är lokaliserat i huden, slemhinnorna i bronkierna och tarmen.
Histamin förverkligar sin aktivitet uteslutande genom sina egna receptorer. Moderna begrepp för den funktionella belastningen av histaminreceptorer, deras lokalisering och mekanismer för intracellulär signalering visas i tabell 1..

Förutom fysiologiska funktioner är histamin involverat i utvecklingen av en inflammatorisk process av vilken natur som helst. Histamin orsakar klåda, nysningar och stimulerar utsöndring av nässlemhinnan (rinoré), sammandragning av de släta musklerna i bronkier och tarmar, vävnadshyperemi, utvidgning av små blodkärl, ökad vaskulär permeabilitet för vatten, proteiner, neutrofiler, bildning av inflammatoriskt ödem (nästopp).
Inte bara för allergiska sjukdomar, utan också för alla patologiska processer med en uttalad inflammatorisk komponent, höjs nivån av histamin i kroppen alltid. Detta visas vid kroniska infektions- och inflammatoriska sjukdomar i luftvägarna och urogenitala kanaler, akuta luftvägsinfektioner och influensa [1-3]. Samtidigt är den dagliga mängden histamin i urinen med influensa ungefär densamma som vid förvärring av allergiska sjukdomar. Därför är ett patogenetiskt jordat och kliniskt användbart steg att minska aktiviteten hos histaminsystemet under förhållanden med dess ökade aktivitet. I princip är det möjligt att undertrycka den histaminergiska aktiviteten i kroppen antingen genom en minskning av mängden fri histamin (hämning av syntes, aktivering av metabolism, hämning av frisättning från depån) eller genom blockering av signaler från histaminreceptorer. I klinisk praxis har läkemedel använts som stabiliserar membranen i mastceller och därmed förhindrar frisättning av histamin. Inledningen av den önskade åtgärden vid användning av dem måste emellertid vänta länge, och den terapeutiska effekten av denna grupp läkemedel är mycket måttlig, så de används uteslutande för profylaktiska ändamål. En snabb och uttalad effekt uppnås när man använder antihistaminer.

Klassificering av antihistaminer
Enligt klassificeringen som antagits av European Academy of Allergists and Clinical Immunologists, är alla antihistaminer indelade i två generationer, beroende på deras effekt på det centrala nervsystemet..
Antihistaminer av första generationen
Första generationen H1-antagonister korsar blod-hjärnbarriären (BBB) ​​och kan både stimulera och undertrycka centrala nervsystemet (Fig. 2). Vanligtvis upplever de flesta patienter den senare. Den lugnande effekten av första generationens antihistaminer noteras subjektivt av 40–80% av patienterna. Avsaknaden av en lugnande effekt hos enskilda patienter utesluter inte en objektiv negativ effekt av dessa läkemedel på kognitiva funktioner, som patienter kanske inte uppmärksammar (förmåga att köra, studera, etc.). Dysfunktion i centrala nervsystemet observeras även vid användning av minimidoserna av dessa medel. Effekten av första generationen AHP på det centrala nervsystemet är samma som vid användning av alkohol och lugnande medel. Stimulering har rapporterats hos vissa patienter som behandlats med konventionella doser av antihistaminer och manifesterar sig som ångest, nervositet och sömnlöshet. Vanligtvis är central spänning karakteristisk för en överdos av AHP från den första generationen, det kan leda till kramper, särskilt hos barn.

Vid AGP I-generation observeras, utöver den lugnande effekten och effekten på kognitiva funktioner, följande:
• kortvarig effekt (tvångsintag 3-4 gånger om dagen);
• snabb utveckling av takyfylax (det är nödvändigt att byta läkemedel var 7-10 dag);
• låg verkningsförmåga: utöver histamin H1-receptorer blockerar de receptorer för acetylkolin, adrenalin, serotonin, dopamin och jonkanaler, vilket orsakar många biverkningar: takykardi, torra slemhinnor, ökad viskositet i sputum. De kan öka det intraokulära trycket, störa urinering, orsaka magsmärta, förstoppning, illamående, kräkningar och öka kroppsvikt [4, 5]. Det är därför dessa läkemedel har ett antal allvarliga begränsningar för användning bland patienter med glaukom, godartad prostatahyperplasi, kardiovaskulär patologi, etc..
Vid akut förgiftning med AGP från 1: a generationen utgör deras centrala effekter den största faran: patienten upplever spänning, hallucinationer, ataxi, nedsatt koordination, kramper osv. Fasta, utvidgade elever i ett spolat ansikte, tillsammans med sinus takykardi, urinretention, torr mun och feber. liknar tecken på atropinförgiftning.
Hos barn med en överdos av AHP av första generationen kan spänning och krampor uppstå, därför uppmanar experter i många länder att vägra behandling av barn från denna grupp läkemedel eller att använda dem under strikt kontroll. Dessutom kan lugnande försämra inlärningen och prestandan hos barn i skolan..

II-generationens antihistaminer
Nya AGP: er (II-generationen) tränger inte in i BBB, har inte en lugnande effekt (Fig. 2).
Obs: läkemedel från tredje generationen har ännu inte utvecklats. Vissa läkemedelsföretag introducerar nya läkemedel som har dykt upp på läkemedelsmarknaden som AGP III - den nyaste generationen. Försök har gjorts för att klassificera metaboliter och stereoisomerer av moderna AGP: er som generation III. Det antas emellertid för närvarande att dessa läkemedel tillhör II-generationens AGP, eftersom det inte finns någon signifikant skillnad mellan dem. Enligt Consensus on Antihistamines beslutades det att reservera namnet "tredje generationen" för att beteckna AGP som syntetiserats i framtiden, vilket kommer att skilja sig från de kända föreningarna i ett antal grundläggande egenskaper..
Till skillnad från gamla droger, penetrerar andra generationens antihistaminer praktiskt taget inte BBB och orsakar inte en lugnande effekt, därför kan de rekommenderas till förare, personer vars arbete kräver koncentration av uppmärksamhet, skolbarn och studenter. Termen "praktiskt taget" används här, eftersom i mycket sällsynta fall och när man tar läkemedel av andra generationen är fall av lugnande möjliga, men detta är snarare ett undantag från regeln och beror på patientens individuella egenskaper..
AGP: er av den andra generationen kan selektivt blockera H1-receptorer, snabbt ge en klinisk effekt med långvarig effekt (över 24 timmar), som regel orsakar inte missbruk (ingen takyfyx). På grund av deras högre säkerhetsprofil föredras de för äldre patienter (över 65).

II-generationens antihistaminer
Funktioner i farmakokinetik
II-generationens AGP-metabolism
Alla II-generationens AGP: er är indelade i två stora grupper, beroende på behovet av metabolisk aktivering i levern (fig. 3).

Behovet av metabolisk aktivering i levern är förknippat med ett antal problem, varav huvuddelen är faran för läkemedelsinteraktioner och den sena början av läkemedlets maximala terapeutiska effekt. Samtidig användning av två eller flera läkemedel som metaboliseras i levern kan leda till en förändring i koncentrationen av vart och ett av läkemedlen. Vid parallell användning av en inducerare av enzymer av läkemedelsmetabolism (barbiturater, etanol, johannesört, etc.) ökar metabolismhastigheten för antihistamin, koncentrationen minskar och effekten uppnås inte eller uttrycks svagt. Med samtidig användning av leverenzymhämmare (svampdödande azoler, grapefruktjuice, etc.) saktar hastigheten för metabolism av AGP, vilket orsakar en ökning av koncentrationen av "prodrug" i blodet och en ökning av biverkningarnas frekvens och svårighetsgrad.
Den mest framgångsrika varianten av antihistaminer är läkemedel som inte metaboliseras i levern, vars effektivitet inte beror på samtidig behandling, och den maximala koncentrationen uppnås på kortast möjliga tid, vilket ger en snabb insats. Ett exempel på en sådan andra generationens AGP är läkemedlet cetirizin.

Begreppshastigheten för effekten av AGP II-generationen
En av de viktigaste aspekterna av läkemedlets verkan är hastigheten för effekten av effekten..
Bland AGP: er av den andra generationen observerades den kortaste perioden för att nå Cmax i cetirizin och levocetirizin. Det bör noteras att antihistamineffekten börjar utvecklas mycket tidigare och är minimal i läkemedel som inte kräver preliminär aktivering i levern, till exempel i cetirizin - efter 20 minuter (tabell 2).

Distribution av AGP II-generationen
Det näst viktigaste kännetecknet för ett läkemedel är distributionsvolymen. Denna indikator indikerar läkemedlets preferenslokalisering: i plasma, intercellulärt utrymme eller inuti celler. Ju högre indikator, desto mer kommer läkemedlet in i vävnader och celler. Den lilla distributionsvolymen indikerar att läkemedlet huvudsakligen befinner sig i den vaskulära bädden (fig. 4). För AGP är lokalisering i blodomloppet optimal eftersom dess huvudsakliga målceller (immunkompetenta blodceller och vaskulärt endotel) representeras här..

Värdena på distributionsvolymen (liter / kg) i andra generationens AGP stiger enligt följande: cetirizin (0,5)> ebastin> fexofenadin >> loratadin (Fig. 6) [10].

Den antiallergiska effekten av vissa antihistaminer (cetirizin) inkluderar den så kallade ytterligare extra H1-receptorverkan, i kombination med vilken läkemedlets antiinflammatoriska verkan realiseras.
Biverkningar av AGP
Biverkningar av antihistaminer inkluderar antikolinergiska effekter (torr mun, sinus takykardi, förstoppning, urinretention, suddig syn), adrenolytisk (hypotension, reflex takykardi, ångest), antiserotonin (ökad aptit), central antihistamineffekt (lugnande, ökad aptit), blockad kaliumkanaler i hjärtat (ventrikulär arytmi, QT-förlängning) [11]. Selektiviteten för läkemedlets verkan på målreceptorer och förmågan att penetrera eller inte tränga igenom BBB bestämmer deras effektivitet och säkerhet [12].
Bland AGP: er av den andra generationen har läkemedlen cetirizin och levocetirizin den lägsta affiniteten för M-kolinerga receptorer, vilket innebär att de har nästan fullständig frånvaro av antikolinerg verkan (tabell 3) [13].

Vissa antihistaminer kan orsaka arytmier. "Potentiellt kardiotoxiskt" är terfenadin och astemizol. På grund av förmågan att orsaka potentiellt dödliga arytmier - flutter-flimmer (metabolisk störning vid leversjukdom eller mot bakgrund av CYP3A4-hämmare) har terfenadin och astemizol förbjudits sedan 1998 och 1999. respektive. Bland de nuvarande befintliga AGP: erna har ebastin och rupatadin kardiotoxicitet, och de rekommenderas inte för användning med personer med förlängd QT-intervall såväl som med hypokalemi. Kardiotoxicitet ökar när det tas samtidigt med läkemedel som förlänger QT-intervallet - makrolider, svampdämpande medel, kalciumkanalblockerare, antidepressiva medel, fluorokinoloner.

cetirizin
Cetirizine har en speciell plats bland andra generationens läkemedel. Tillsammans med alla fördelarna med icke-lugnande antihistaminer, visar cetirizin egenskaper som skiljer det från ett antal nya generationers läkemedel och säkerställer dess höga kliniska effekt och säkerhet [5, 14]. I synnerhet har den ytterligare antiallergisk aktivitet, en snabb effekt av effekten, den har ingen fara för att interagera med andra medicinska ämnen och livsmedelsprodukter, vilket öppnar upp möjligheten att säkert förskriva läkemedlet till patienter i närvaro av samtidiga sjukdomar..
Effekten av cetirizin består av effekten på båda faserna av allergisk inflammation. Den antiallergiska effekten inkluderar den så kallade extra-H1-receptorverkan: hämning av frisättningen av leukotriener, prostaglandiner i nässlemhinnan, hud, bronkier, stabilisering av mastcellmembran, hämning av eosinofil migration och blodplättsaggregering, hämning av ICAM-1-uttryck med epitelceller [7, 15].
Många författare, både utländska och inhemska, anser att cetirizin är standarden för modern AGP. Det är en av de mest studerade antihistaminerna och har visat sig vara effektiv och säker i många kliniska studier. Cetirizine rekommenderas för patienter som svarar dåligt på andra antihistaminer [16]. Cetirizine uppfyller helt och hållet kraven för modern AGP [17].
För cetirizin är eliminationshalveringstiden 7–11 timmar, effektens varaktighet är 24 timmar, efter en behandlingsperiod varar effekten upp till 3 dagar, vid långvarig användning - upp till 110 veckor, ingen beroende observeras. Varaktigheten av effekten av cetirizin (24 timmar) förklaras av det faktum att effekten av antihistaminer bestäms inte bara av koncentrationen i plasma, utan också av graden av bindning till blodplasmaproteiner och receptorer.
Cetirizine metaboliseras praktiskt taget inte i levern och utsöndras huvudsakligen av njurarna, därför kan det användas även hos patienter med nedsatt leverfunktion. Men för patienter med njursvikt krävs en dosjustering av läkemedlet.

Cetrin - en effektiv generisk kvalitet av cetirizin till ett överkomligt pris
För närvarande har cetirizinpreparat, förutom originalet (Zyrtec), 13 generiska preparat (generika) från olika tillverkare registrerats [18]. Frågan om utbytbarhet mellan gener av cetirizin, deras terapeutiska ekvivalens till det ursprungliga läkemedlet och valet av det optimala medlet för behandling av allergiska sjukdomar är relevant. Stabiliteten hos den terapeutiska effekten och den terapeutiska aktiviteten hos det reproducerade läkemedlet bestäms av egenskaperna hos tekniken, kvaliteten på de aktiva substanserna och spektrumet för hjälpämnen. Kvaliteten på läkemedelssubstanser från olika tillverkare kan variera avsevärt. Varje förändring av hjälpämnets sammansättning kan åtföljas av farmakokinetiska avvikelser (minskad biotillgänglighet och biverkningar) [18].
Generiskt måste vara säkert att använda och motsvarar det ursprungliga läkemedlet. Två läkemedel betraktas som bioekvivalenta (farmakokinetiskt ekvivalenta) om de efter administration på samma väg (till exempel via mun) i samma dos och behandling har samma biotillgänglighet (fraktionen av läkemedlet som kom in i blodomloppet), tiden för att uppnå maximal koncentration och nivån på denna koncentration i blodet, eliminering halveringstid och arean under tidskoncentrationskurvan. De listade egenskaperna är nödvändiga för korrekt läkemedels effektivitet och säkerhet..
Enligt rekommendationerna från Världshälsoorganisationen bör bioekvivalensen för ett generiskt läkemedel bestämmas i förhållande till det officiellt registrerade ursprungliga läkemedlet.
Bioekvivalensforskning har blivit obligatorisk för läkemedelsregistrering sedan 2010. FDA (Food and Drug Administration, USA) publicerar och publicerar årligen "Orange Book" med en lista över läkemedel (och deras tillverkare) som betraktas som terapeutiskt motsvarar originalet.
Dessutom är det viktigt att uppmärksamma överensstämmelse med internationella tillverkningsstandarder (GMP) vid tillverkning av läkemedel. Tyvärr har hittills inte alla tillverkare (särskilt inhemska) produktion som uppfyller kraven för GMP, och detta kan påverka läkemedlets kvalitet och därför generikernas effektivitet och säkerhet..
När man väljer generika finns det således ett antal pålitliga riktlinjer: tillverkarens myndighet, efterlevnad av GMP, inkludering i FDA: s Orange Book [19]. Alla dessa kriterier uppfylls fullt ut av läkemedlet Cetrin av Dr. Reddy's Laboratories Ltd. Cetrin tillverkas av ett internationellt läkemedelsföretag med GMP-certifierade tillverkningsanläggningar. Det är bioekvivalent med det ursprungliga läkemedlet [20] och listas i FDA Orange Book som ett läkemedel med bevisad terapeutisk ekvivalens. Dessutom har Tsetrin en långsiktig framgångsrik erfarenhet av tillämpning på Rysslands territorium och en stor egen bevisbasis..
I en jämförande studie av den terapeutiska effekten och farmakoekonomin hos cetirizinläkemedel från olika tillverkare vid behandling av kronisk urtikaria, visades det att det största antalet patienter som uppnådde remission var i grupperna som fick Zyrtec och Cetrin, medan de bästa resultaten i termer av ekonomisk effektivitet visades med Cetrin-terapi [21, 22 ].
Den långa historien att använda Tsetrin i den inhemska kliniska praxisen har visat sin höga terapeutiska effekt och säkerhet. Cetrin är ett läkemedel som uppfyller det praktiska behovet av klinisk medicin för ett effektivt och säkert antihistaminläkemedel tillgängligt för ett brett spektrum av patienter.