Allergi mot difenhydramin

  • Läkemedel

Symtom på allergiska reaktioner är indelade i flera grupper - gastrointestinal, hud, oftalmisk, bronkial. Dessa manifestationer är mycket obehagliga och kräver naturligtvis behandling. Diphenhydramine för allergier har använts under många år och är ett effektivt läkemedel idag..

Som redan nämnts är Diphenhydramine en av de vanligaste allergimedicinerna. Först används läkemedlet under behandlingen.

För det andra används detta läkemedel för att förebygga allergier. Förmedling (läkemedelsberedning för anestesi) inkluderar tre huvudläkemedel: atropin, promedol och difenhydramin. Den senare funktionen är att förhindra utvecklingen av en akut allergisk attack mot alla läkemedel som administreras under operationen, inklusive läkemedel mot allmän anestesi.

För det tredje kan det användas för att lindra (lindra) akuta attacker: ambulansgruppen som kräver Quinckes ödem kommer att leverera en injektion av Diphenhydramine för allergier, dock bara om det inte finns några andra antihistaminer av en eller annan anledning.

Effekten av Diphenhydramin för allergier är förknippad med den aktiva ingrediensens höga aktivitet - difenhydramin. Det absorberas snabbt genom tarmväggen, binder till blodplasmaproteiner, penetrerar blod-hjärnbarriären, vilket påverkar utvecklingen av en allergisk reaktion och på en mängd olika strukturer som är involverade i dess manifestation..

Utan att fördjupa fysiologin i en allergisk reaktion är det värt att säga att den består av tre stadier. I det första steget kommer allergenet in i kroppen för första gången, speciella immunproteiner - antikroppar produceras mot den, och de binder till den och bildar immunkomplex. Denna process kallas sensibilisering..

Foto: Utseende av paket i olika former av frisläppande (kan förstoras)

I det andra steget, när allergenet åter kommer in i kroppen, sätter immunkomplex i stora mängder sig på mastceller, vilket orsakar frisättning av aktiva substanser (inflammatoriska mediatorer) - bradykinin, serotonin, histamin.

Dessa ämnen, och särskilt histamin, påverkar kroppen i tredje stadiet och orsakar allergisymtom.

I vävnader finns det speciella celler - receptorer för histamin, som denna substans "fäster". Diphenhydramins verkningsmekanism är förknippad med det faktum att läkemedlet kan blockera dessa receptorer, vilket hindrar histamin från att binda till vävnader och utöva dess effekt på dem..

I detta avseende förhindras eller elimineras följande effekter:

  • kramp i släta muskler (andningssvårigheter försvinner),
  • en ökning av vaskulär permeabilitet (ödem minskar, intensiteten hos klåda minskar, den lokala temperaturen minskar).
  • Läkemedlet kan ha en svag lokalbedövnings- och kylningseffekt, som, när det tas oralt, känns av någon domning i munslemhinnan, lindrar spasm, sänker blodtrycket.

På grund av det faktum att Diphenhydramine kan penetrera BBB kan det blockera receptorer för histamin i hjärnan, vilket förklarar dess hypnotiska, lugnande och antiemetiska effekter.

Hur man dricker difenhydramin för allergier - läkaren bestämmer.

Dess oberoende användning för behandling av allergiska attacker eller andra sjukdomar kan leda till en förvärring av tillståndet just på grund av dess höga biotillgänglighet och aktivitet i kroppen..

Difenhydramin används också externt för allergier, i detta fall beror dess verkan på samma mekanismer som fungerar lokalt.

Difenhydramin produceras i en mängd olika former. Bland dem:

Varje medicin består av en aktiv substans - difenhydramin, såväl som formbildande komponenter som inte ger någon effekt på kroppen.

Det finns också ögondroppar för allergier mot Diphenhydramine, som ingår i läkemedlet som en av ingredienserna (till exempel "Polynadim" eller "Dinaf" - en kombination av Diphenhydramine och naftyzin).

Enligt ett läkares recept kan ett apotek förbereda difenhydramin-zinkpasta eller ögondroppar (0,2-0,5% lösning i 2% borsyralösning).

Difenhydramin används för en mängd olika sjukdomar och tillstånd.

Difenhydramin är ganska vanligt i andra läkemedel.

Det kan vara en matallergi, som manifesteras genom svullnad i slemhinnorna (med svår svullnad i ansiktet, en känsla av fullhet från insidan, du måste ringa ambulans).

Allergier mot huden som utvecklas av olika skäl, inklusive bikupor och dermatoser, åtföljt av klåda. I detta fall används tabletter eller en injektionslösning, de används också för allergisk rinit och pollinos, allergiska reaktioner på läkemedel.

För allergisk konjunktivit och iridocyclitis används ögondroppar. Gel med Diphenhydramine för allergier används för solbränna i 1: a grad, fotodermatos, insektsbett, alla hud manifestationer av allergier, åtföljt av klåda.

En salva med Diphenhydramine används också för allergier i form av kontaktdermatit..

Detta läkemedel har många indikationer av icke-allergisk karaktär (inklusive den redan nämnda medicinen, strålningssjukdom, magsår, Parkinsons sjukdom, kräkningar, inklusive hos gravida kvinnor, etc.) - som en del av komplex behandling.

En välkänd kombination - difenhydramin med analginum - används inte för allergier. Det används i fallet när det är nödvändigt att förbättra de antipyretiska och smärtstillande effekterna av analgin med den lugnande effekten av Diphenhydramin (till exempel med hög feber).

Därför är frågan om vad man ska injicera difenhydramin för allergier endast relevant om den allergiska reaktionen åtföljs av en temperaturökning.

På grund av det faktum att det finns många former av frisläppande av läkemedlet varierar också sätten att införa det i kroppen. Doseringen av Diphenhydramin för allergier beror på frisättningsformen och administreringsvägen, liksom graden av manifestation av reaktionen och patientens ålder. Hur man använder Diphenhydramine för allergier - läkaren bestämmer.

I fall av svår allergi (till exempel Quinckes ödem, liksom sekundära åtgärder vid behandling av anafylaktisk chock) injiceras Diphenhydramin långsamt intravenöst, 2-5 ml 1% lösning i 100 ml saltlösning (sådana åtgärder utförs endast av en medicinsk arbetare, på ett sjukhus eller under transport).

Recensioner om användning av difenhydramin för allergier - bara på natten, starkt sömnig

Difenhydramin injiceras och intramuskulärt, 1-5 ml av en 1% -ig lösning. Ofta har människor en fråga: hur man injicerar difenhydramin vid allergier? Svaret är enkelt: strikt enligt läkarens recept.

Om en situation uppstår att en konsultation med en läkare är omöjlig och en allergiattack utvecklas, är en oberoende intramuskulär administrering av en lägsta dos av läkemedlet (10 mg) möjlig.

Den maximala enstaka dosen för intramuskulär administrering är 50 mg, den dagliga dosen är 150 mg, d.v.s. högst tre injektioner på 50 mg kan ges per dag, men det är bättre att inte göra detta utan en läkares möte.

Inuti tar 10-50 mg 1-3 gånger om dagen (men vid en tidpunkt högst 100 mg per dag - 250 mg). Det finns en fråga på Internet: kan Diphenhydramine i ampuller drickas av allergier? I princip ja, eftersom injektionslösningen inte innehåller några ämnen som är farliga för matsmältningskanalen och tabletterna inte innehåller några ytterligare aktiva ingredienser..

Om du dricker Diphenhydramine i ampuller - kommer allergin att försvinna snabbare? Koncentrationen av huvudämnet i tabletterna är högre, dessutom är det i alla fall samma läkemedel, därför - nej.

Behandlingsförloppet för allergier med Diphenhydramin beror återigen på patientens ålder, sjukdomens svårighetsgrad, liksom formen för frisättning av läkemedlet och i genomsnitt varierar från 7 till 15 dagar. Det måste komma ihåg att om behandlingen påbörjas på egen hand, om den är ineffektiv, måste du konsultera en läkare inom 7-10 dagar.

Dosen difenhydramin för barn med allergier skiljer sig från den hos vuxna. Detta beror inte bara på en lägre vikt hos barnet, omogenhet i matsmältningskanalen och en högre känslighet för några läkemedel, utan också med en hög risk att utveckla en allergi mot Diphenhydramin.

I detta avseende är det nödvändigt att omedelbart klargöra några frågor:

Kan ett barn vara allergiskt mot difenhydramin?

Ja, det kan, som alla andra läkemedel. Dessutom kan en vuxen också "ge ut" en allergisk reaktion mot detta läkemedel, bara sannolikheten för detta är lägre.

Difenhydramin: vad som kan vara en allergi mot det?

En allergi mot Diphenhydramine, som alla läkemedelsallergier, kan manifestera sig på flera sätt:

  • mat (illamående, kräkningar, diarré, buksmärta),
  • hud (allergiska utslag med klåda och flagnande hud, urticaria),
  • angioödem Quincke,
  • anafylaktisk chock,
  • ljuskänslighet.

Det vill säga om en allergi mot Diphenhydramine har utvecklats kommer symptomen att skilja lite från en allergi mot något annat läkemedel.

Hur ofta är difenhydraminallergi?

Studierna som presenterades i den medicinska tidskriften "Attending Physician" avseende anrop till ambulansgrupper som ett resultat av läkemedelsallergier presenterade statistik över allergiska reaktioner på vissa läkemedel.

De mest allergiframkallande är NSAID och smärtstillande medel (analgin, aspirin) samt antibiotika. Flera fler läkemedel orsakar allergier oftare än andra. 33% av alla samtal gjordes som ett resultat av isolerade fall av allergi mot läkemedel, inklusive mukolytika (4), diuretika (4), hormonella läkemedel. Allergi mot antihistaminer utvecklades bara i två fall, och dessa var Pilpofen och Claratodin..

Mer pålitliga studier har inte genomförts och frekvensen av allergiska reaktioner föreskrivs inte i bruksanvisningen. Baserat på dessa fakta kan man dra slutsatsen att en allergi mot difenhydramin är ett mycket sällsynt fenomen..

Standarddoser för barn

Inuti läkemedlet kan användas i form av en injektionslösning (bara från ampullen).

  • Barn under 1 år i en dos av 2-5 mg,
  • från 2 till 5 år - från 5 till 15 mg,
  • 16 till 12 år gamla - 15 till 30 mg åt gången.

Dosen ska väljas individuellt av läkaren..

Det är bäst att ge difenhydramin för allergier till ett barn i form av rektal suppositorier - suppositorier. Först måste du ge barnet ett mikro lavemang och sedan introducera suppositorier som innehåller difenhydramin:

  • 5 mg (barn under 3 år),
  • 10 mg (3 till 4 år),
  • 15 mg (5 till 7 år),
  • 20 mg (8 till 14 år gammal).

Dosering för intramuskulär och intravenös administrering ges inte, eftersom det är omöjligt att självständigt administrera läkemedlet parenteralt till barn, dosen diskuteras med läkaren.

När det gäller antagningstidens längd, dr. E.O. Komarovsky säger: det finns ingen mening med att ta läkemedlet i mer än 6 dagar. Om Diphenhydramine inte hjälpte, måste du byta läkemedel.

Kanske är den mest berömda biverkningen av difenhydramin den dåsighet det orsakar. Andra manifestationer av dess effekt på nervsystemet:

Foto: Negativ feedback från flickan om Diphenhydramine, förknippat med dess biverkningar

  • generell svaghet;
  • tristhet av uppmärksamhet;
  • huvudvärk;
  • yrsel;
  • discoordination;
  • ångest, ökad excitabilitet (hos barn);
  • medvetenhetsförvirring;
  • darrning;
  • synskada.

Bland andra biverkningar av läkemedlet Diphenhydramine, anvisningarna för att använda det för allergier kallar följande:

  • sänka blodtrycket;
  • ökad hjärtrytm;
  • torr mun;
  • domningar i munslemhinnan;
  • illamående;
  • kräkningar;
  • lös avföring;
  • brott mot urinering;
  • nästäppa;
  • förtjockning av bronkialsekret;
  • svårt att andas;
  • allergiska reaktioner.

När läkemedlet används tillsammans med alkohol, liksom med långvarig användning av det i höga doser, kan det orsaka hallucinationer, därför används det ibland som ett läkemedel.

Bland de som tar difenhydramin för allergier är recensionerna mestadels positiva. Nästan alla noterar den lugnande och hypnotiska effekten, men andra biverkningar är mycket sällsynta..

Först och främst bör det noteras att difenhydramin för allergier inte bör tas om det under de närmaste timmarna kommer att bli nödvändigt att köra eller utföra arbete som kräver koncentration.

I detta fall bör Diphenhydramin ersättas med Diazolin eller Fenkarol läkemedel, vars hypnotiska effekt är mycket mindre uttalad.

Diphenhydramine för allergier under graviditet används endast i extrema fall och under strikt vägledning och övervakning av en läkare. Effekten på fostret har inte bevisats (inga studier har genomförts), därför kan dess säkerhet inte pålitligt fastställas.

Den optimala metoden för att behandla allergier hos gravida kvinnor anses vara uteslutande av en kvinnas kontakt med allergenet, hypoallergeniskt liv och kost, och ibland intag av enterosorbenter. Om en antihistamin behövs är det optimalt att använda diazolin: det anses vara relativt säkert.

Andra kontraindikationer är:

  • överkänslighet;
  • laktation;
  • neonatal period;
  • glaukom;
  • arteriell hypotension.
  • bronkial astma

Läkemedlet ska förvaras i högst 5 år, på en torr plats skyddad från direkt solljus, med undantag av tillgång till det av barn.

Trots den utbredda uppfattningen att folkläkemedel inte inkluderar läkemedel finns det recept med difenhydramin.

  • destillerat vatten - 20 ml;
  • 90% etylalkohol - 20 ml;
  • anestesin - 1 kub;
  • Difenhydramin - 5 ml;
  • vit lera - 30g;
  • zinkoxidpulver - 30 g (kan ersättas med babypulver).

Beredning: Blanda vatten och alkohol i en ren behållare, lös 1 kub med anestesin i blandningen. För in lera, difenhydramin och zinkoxid i den resulterande lösningen. Skaka blandningen noggrant.

Jag måste säga att receptet för en talare för en allergi med Diphenhydramine innehåller komponenter som inte alltid kan hittas snabbt, så det är lättare att köpa en talarsalva på ett apotek.

  • bakpulver - 10 g;
  • bordsalt - 5 g;
  • propolis tinktur;
  • diphenhydramine.

Lös upp salt och läsk i destillerat vatten, tillsätt difenhydramin. Lägg till några droppar propolis. Applicera som näsdroppar.

I stort sett är all antihistamin en analog av Diphenhydramin. Var och en har sina för- och nackdelar. Difenhydramin har en uttalad hypnotisk effekt, som Suprastin och Tavegil. Men de två sista läkemedlen är betydligt dyrare..

Diazolin och Fenkarol har mindre uttalade lugnande egenskaper, och det senare kan användas under graviditet. Loratadine orsakar mer allergi.

Vilket är bättre för allergier: Diphenhydramine eller Suprastin?

Det finns inget definitivt svar. Suprastin kan ges till ett barn från födseln, medan Diphenhydramine endast kan ges efter 6 månader. Men Suprastin är mycket dyrare. Så det handlar om kroppens individuella egenskaper och läkarens rekommendation.

Diphenhydramine är ett läkemedel från en extremt prisvärd priskategori. Kostnaden för tabletterna varierar från 50 rubel, samma är kostnaden för en lösning för intravenös och intramuskulär administrering. Suppositorier är något dyrare - i genomsnitt 150 rubel och ögondroppar - 100 rubel.

Därför kan vi säga att Diphenhydramine är läkemedlet att välja på mot allergier. Om du följer reglerna för applicering och dosering kommer det inte att finnas några problem. Trots att det tillhör billiga läkemedel har dess effektivitet bevisats och testats.

Vuxna och barn möter alltmer allergiska reaktioner. Detta beror på att miljön blir mer och mer förorenad med avfall och skadliga ämnen varje dag, och det finns mycket färgämnen och konserveringsmedel i livsmedel. De är främmande för vår kropp, och när som helst kan de orsaka allergisk dermatit. Dessutom är personer med en ärftlig predisposition och svag immunitet utsatta för allergier..

Behandling för allergisk dermatit föreskrivs av en läkare, beroende på dess typ och omfattning. Förutom huvudbehandlingen förskrivs alltid aktuella preparat. De är indelade i följande typer:

  • Kräm - lätt konsistens gör att den aktiva substansen snabbt kan tränga in i huden. Det fungerar bra på huden, men efter torkning kan det orsaka torrhet och flagning..
  • Salvan är tjockare och mer fet än grädden. Det används i fall där det är svår peeling. Lindrar huden genom att ge den näring, men den aktiva substansen absorberas långsammare.
  • Lotion, gel och schampo - används för att behandla dermatit i hårbotten.

Hormonala och icke-hormonella läkemedel skiljer sig mycket från varandra. Och inte bara kompositionen. Genom åtgärder är hormonella krämer och salvor effektivare. Men utifrån effekten på kroppen, då är vissa människor och barn skadliga.

Läkemedel som innehåller kortikosteroidhormoner är farliga eftersom de med deras långvariga användning hämmar binjurarna.

Därför är de oönskade när man behandlar barn. Men under övervakning av en läkare är deras behandling berättigad.

Fördelar med kortikosteroidbehandling:

  • Eliminera inflammation.
  • Fukta huden, lindra torrhet och flagnande.
  • Förhindrar återsjukdom.

Icke-hormonella krämer och salvor används för att behandla barn från de första månaderna av livet, eller i milda fall när en kort behandlingsperiod behövs. De har sina nackdelar. Deras naturliga ingredienser kan orsaka allergier eller intoleranser.

  • Torkmedel - till exempel zinksalva eller dess analoga - Cynovit, används mot utslag, åtföljt av ett utslag i form av bubblor med vätska.
  • Fuktgivare - föreskrivs för ökad torrhet och flagning.
  • Lindrar klåda. Innehåller antihistaminer som bekämpar allergiska reaktioner på platsen för deras förekomst.

Endast en läkare bör föreskriva en kurs för deras användning. Vid långvarig användning kan det vara beroendeframkallande och kanske inte svara på behandlingen. När de plötsligt avbryts provocerar de åter uppkomsten av dermatit.

  • Preparat med hög absorption och ökat innehåll av kortikosteroider. Dessa inkluderar: Lorinden, Ftorocort, Flucinar, hydrokortisonsalva, Celestoderm. De rekommenderas för användning hos vuxna, mot allvarliga manifestationer av dermatit.
  • Medel i en ny generation, med en ökad effekt av lokal handling och reducerad absorption. Elokom och Advantan - dessa läkemedel föreskrivs för barn från 2 år. De lindrar klåda och rodnad, de kan smutsas endast en gång om dagen, de rekommenderas inte för användning i mer än en vecka.

Icke-hormonella salvor och krämer är inte lika effektiva, men de är säkrare att använda. De är baserade på naturliga ingredienser.

  • Zinksalva - avser torkmedel, dessutom lindrar det inflammation och har en antiseptisk effekt. Klarar av manifestationerna av allergisk dermatit hos barn och vuxna.
  • Zynovit-kräm är en av de mest effektiva krämerna för dermatit, en analog av zinksalva. Den innehåller zinkpyrition, samt en aktiv substans från lakritsrot - dipotassium glycyrrhizinate. Cynovit har antiinflammatoriska och helande effekter. Vegetabiliska oljor i grädden hjälper till att hantera torrhet och klåda.
  • Fenistil är i princip ett läkemedel som har bedövnings- och antipruritisk effekt. Kan förskrivas till barn från de första månaderna av livet, särskilt för att förebygga repor. Det rekommenderas att smörja denna kräm endast hemma så att det behandlade området inte kommer i kontakt med solen efter applicering..
  • Bepanten-kräm - läker dermis, är inte begränsad i användning, påskyndar regenereringsprocessen. Det kan användas hos barn från de första dagarna i livet, liksom hos ammande mödrar. Det är nödvändigt att smeta det endast på inflammerade områden. Dessutom är det utmärkt mot repor och flingor..
  • Gistan är ett antipruritiskt och torkande medel som består av naturliga ingredienser. Den innehåller örter av en snöre, lupin, mjölkväv, violer, veronica samt dalgolja..

Krämer och salvor för allergisk dermatit används endast i komplex behandling.

Dessutom kan läkaren förskriva antihistaminer och antiinflammatoriska läkemedel. Midlar för extern användning är indelade i hormonella och icke-hormonella. De förskrivs beroende på ålder, typ av allergisk dermatit och dess svårighetsgrad..

Diphenhydramine (Dimedrolum) är ett inhemskt antiallergiskt medel som har använts i medicinsk praxis i mer än femtio år. Läkemedlet tillhör det första

generering av antihistaminer, och trots överflödet av moderna droger finner den fortfarande användningen.

2012, på rekommendation av experter från Världshälsoorganisationen, inkluderades Diphenhydramine igen i den viktiga listan över läkemedel. Dess popularitet beror främst på dess överkomliga pris..

Nu används difenhydramin oftare vid slutenvårdsbehandling (i / m) för att lindra allergiska reaktioner, såväl som en del av "triaden" (analgin 2 ml-50%, papaverinhydroklorid 2 ml-2%, difenhydramin 1 ml-1% - de tas i en spruta, injiceras i / m, långsamt), indikationer för utnämningen som är smärtsyndrom, ökad kroppstemperatur. Diphenhydramintabletter förskrivs sällan på grund av biverkningar och brist på effektivitet..

Läkemedelsfrisättningsform: tabletter, pulver (0,02; 0,05 g), ampuller med 1% lösning, sprutrör, suppositorier (för barn), gel för extern användning.

Hur fungerar difenhydramin?

Det har antiallergisk, antihistamin, hypnotisk, antiemetisk effekt. Blockering av histaminreceptorer (H1), förhindrar utveckling av allergiska reaktioner, släta muskelspasmer, minskar vaskulär permeabilitet, eliminerar vävnadsödem, hyperemi, klåda. Det har en kramplösande, lokalbedövningseffekt, något sänker blodtrycket. Har en hypnotisk (lugnande) effekt.

Den maximala koncentrationen efter användning av difenhydramin inuti är efter 1-3 timmar. Metabolism sker i leverceller. Tränger in i hjärnvävnad, moderkakor, utsöndras i bröstmjölk. Terapeutisk verkningstid - 4-6 timmar.

Indikationer för användning

  • Vasomotorisk rinit, pollinos, allergisk konjunktivit, akut iridocyclitis;
  • Matallergier, kliande dermatoser, urtikaria, angioödem (Quinckes ödem);
  • Serumsjukdom, kapillarotoxikos;
  • Komplex behandling av bronkialastma, anafylaktisk chock, strålningssjukdom;
  • "Förmedling" före kirurgisk behandling;
  • För sömnstörningar, parkinsonism, korea, rörelsesjuka, Menières syndrom.

Hur diphenhydramin förskrivs?

Tillämpningsmetoden beror på anteckningen beroende på patientens ålder. Vuxna ordineras Diphenhydramin inuti 1-3 gånger om dagen, 30-50 mg, tillträdesvaraktigheten är 10-15 dagar. Den maximala dagliga dosen är 250 mg, en enda dos är 100 mg. Vid sömnstörning - 50 mg 30 minuter före sänggåendet. För rörelsesjuka, ge 25-50 mg med ett intervall på 4-6 timmar.

Barn som är 2-6 år får 12,5-25 mg (max 75 mg / dag), barn 6-12 år - 25-50 mg med ett intervall på 6-8 timmar (max 150 mg / dag). Ange intramuskulärt 50-250 mg, daglig maximal dosering - 150 mg, enkel dosering - 50 mg. Diphenhydramin gel appliceras på den drabbade huden flera gånger om dagen.

Biverkningar och kontraindikationer

Patienter kan bli störda av allmän svaghet, minskad uppmärksamhet, dåsighet, brist på koordination, huvudvärk, irritabilitet, tinnitus, sänka blodtrycket, takykardi, anemi. Det kan också vara illamående, torr mun, kräkningar, förstoppning, diarré, allergiska reaktioner.

  • Med läkemedelsintolerans;
  • Vid amning, graviditet;
  • Mage och duodenalsår;
  • Stängd vinkel glaukom;
  • Hypertrofi av prostata;
  • Bronkial astma;
  • Stenos i urinblåsan;
  • Diphenhydramine är inte ordinerat för barn under 2 år;
  • Drick inte alkohol under behandlingen, undvik att köra.

Överdostsymtom

Andningssvårigheter, muntorrhet, ansiktsspolning, agitation eller depression i centrala nervsystemet kan förekomma och barn kan utveckla anfall. Det är nödvändigt att framkalla kräkningar, skölja magen, förskriva enterosorbenter (t.ex. aktivt kol, Enterosgel, Polysorb, Lactofiltrum). Symtomatisk behandling rekommenderas.

Är det möjligt att förskriva difenhydramin under graviditet, amning?

Under graviditet, amning, används inte difenhydramin. Risken för komplikationer för fostret och det nyfödda är hög. Ny generation anti-allergiska läkemedel har färre biverkningar, men de kan endast tas i samråd med en läkare..

Finns det analoger av difenhydramin?

Tavegil, Suprastin, Pipolfen, som också används för att lindra allergiska reaktioner, har liknande farmakologiska egenskaper. Kostnaderna för analoger är mycket högre än priset för Diphenhydramin, men det finns färre biverkningar när du använder dem.

Antiallergiska medel från andra och tredje generationen: Zyrtec, Erius, Cetrin, Claritin, Loratadin, tolereras bättre, fungerar längre, orsakar inte dåsighet. Deras pris är högre än för Diphenhydramine.

synonymer

Diphenhydramine, Benadryl, Allergan B, Diphenhydramine hydrochloride, Allergival, Diphenhydramine, Restamine, Diabenil.

Hur du lagrar difenhydramin?

List B. Förvaring på en mörk, torr plats. Använd inte det efter utgångsdatumet. Lagringsperiod - 5 år.

Läkemedelspris

Du kan köpa Diphenhydramine på recept (lista B). Genomsnittlig kostnad för ett läkemedel i en apotekskedja:

  • Diphenhydramine, 10 tab. 50 mg vardera (paket) - 4 - 7 rubel;
  • Difenhydramin, ampuller nr 10, 1% -1 ml (förpackning) - 20-24 rubel.

Antihistaminer är ämnen som hämmar verkan av fri histamin. När ett allergen kommer in i kroppen frigörs histamin från mastcellerna i bindvävnaden som är en del av kroppens immunsystem. Det börjar interagera med specifika receptorer och orsaka klåda, svullnad, utslag och andra allergiska manifestationer. Antihistaminer är ansvariga för att blockera dessa receptorer. Det finns tre generationer av dessa läkemedel.

  • 1: a generationens antihistaminer
  • 2: e generationens antihistaminer
  • Antihistaminer 3: e generationen
  • Antihistaminer 4 generationer - finns de?
  • Antihistaminer för barn
  • Antihistaminer under graviditet

De dök upp 1936 och fortsätter att användas. Dessa läkemedel ingår ett reversibelt förhållande med H1-receptorer, vilket förklarar behovet av hög dos och hög administreringsfrekvens..

Första generationens antihistaminer kännetecknas av följande farmakologiska egenskaper:

minska muskeltonen;

ha en lugnande, hypnotisk och antikolinerg effekt;

förstärka effekterna av alkohol;

ha en lokalbedövningseffekt;

ge en snabb och stark, men kortvarig (4-8 timmar) terapeutisk effekt;

långvarig användning minskar antihistaminaktiviteten, så varje 2-3 veckor byts medel.

Huvuddelen av första generationens antihistaminer är fettlösliga, kan övervinna blod-hjärnbarriären och binda till H1-receptorerna i hjärnan, vilket förklarar den lugnande effekten av dessa läkemedel, som ökar efter att ha tagit alkohol eller psykotropa läkemedel. När man tar medelstora terapeutiska doser av barn och vuxna med hög gift kan psykomotorisk agitation observeras. På grund av den lugnande effekten föreskrivs inte första generationens antihistaminer för personer vars aktiviteter kräver ökad uppmärksamhet..

De antikolinergiska egenskaperna hos dessa läkemedel orsakar atropinliknande reaktioner såsom takykardi, torrhet i nasofarynx och munhålan, urinretention, förstoppning och synskada. Dessa funktioner kan vara fördelaktiga för rinit, men de kan förvärra luftvägsobstruktion orsakad av bronkialastma (ökad viskositet i sputum), förvärra prostatadenom, glaukom och andra sjukdomar. Samtidigt har dessa läkemedel en antiemetisk och pumpande effekt, vilket minskar manifestationen av parkinsonism.

Ett antal av dessa antihistaminer ingår i kombinationsrättsmedel som används vid migrän, förkylning, rörelsesjuka eller har en lugnande eller hypnotisk effekt..

En omfattande lista över biverkningar från att ta dessa antihistaminer gör dem mindre benägna att användas vid behandling av allergiska sjukdomar. Många utvecklade länder har förbjudit genomförandet.

Difenhydramin föreskrivs för hösnuva, urtikaria, sjösjuka, luftsjukdom, vasomotorisk rinit, bronkialastma, för allergiska reaktioner orsakade av administrering av läkemedel (till exempel antibiotika), vid behandling av magsår, dermatoser etc..

Fördelar: hög antihistaminisk aktivitet, minskad svårighetsgrad av allergiska, pseudo-allergiska reaktioner. Difenhydramin har en antemetisk och antitussiv effekt, har en lokalbedövningseffekt, vilket gör det till ett alternativ till Novocaine och Lidocaine om de är intoleranta.

Nackdelar: oförutsägbarheten av konsekvenserna av att ta läkemedlet, dess effekt på centrala nervsystemet. Det kan orsaka urinretention och torra slemhinnor. Biverkningar inkluderar lugnande och hypnotiska effekter..

Diazolin har samma indikationer för användning som andra antihistaminer, men skiljer sig från dem när det gäller funktionernas egenskaper.

Fördelar: en mild lugnande effekt tillåter användning där det är oönskat att ha en deprimerande effekt på centrala nervsystemet.

Nackdelar: irriterar slemhinnorna i mag-tarmkanalen, orsakar yrsel, urinproblem, dåsighet, bromsar mentala och motoriska reaktioner. Det finns information om läkemedlets toxiska effekter på nervceller.

Suprastin föreskrivs för behandling av säsongsbunden och kronisk allergisk konjunktivit, urtikaria, atopisk dermatit, Quinckes ödem, klåda i olika etiologier, eksem. Det används i parenteral form för akuta allergiska tillstånd som kräver akut hjälp..

Fördelar: det ackumuleras inte i blodserum, och även vid långvarig användning orsakar det inte en överdos. På grund av den höga antihistaminaktiviteten observeras en snabb läkande effekt.

Nackdelar: biverkningar - dåsighet, yrsel, hämning av reaktioner etc. - är närvarande, även om de är mindre uttalade. Den terapeutiska effekten är kortvarig, för att förlänga den kombineras Suprastin med H1-blockerare som inte har lugnande egenskaper.

Tavegil i form av injektioner används för angioödem, såväl som anafylaktisk chock, som ett profylaktiskt och terapeutiskt medel för allergiska och pseudo-allergiska reaktioner.

Fördelar: Har en längre och starkare antihistamineffekt än Diphenhydramine och har en mildare lugnande effekt.

Nackdelar: det kan orsaka en allergisk reaktion i sig, har viss hämmande effekt.

Fenkarol förskrivs när beroende på andra antihistaminer förekommer..

Fördelar: det har en svag svårighetsgrad av lugnande egenskaper, utövar inte en uttalad hämmande effekt på det centrala nervsystemet, är låg giftigt, blockerar H1-receptorer, kan reducera innehållet av histamin i vävnader.

Nackdelar: mindre antihistaminaktivitet i jämförelse med difenhydramin. Fenkarol används med försiktighet i närvaro av sjukdomar i mag-tarmkanalen, hjärt-kärlsystemet och levern.

De har fördelar jämfört med första generationens läkemedel:

det finns ingen lugnande och antikolinerg effekt, eftersom dessa läkemedel inte passerar blod-hjärnbarriären, bara vissa människor upplever måttlig dåsighet;

mental aktivitet, fysisk aktivitet lider inte;

läkemedlets verkan når 24 timmar, så de tas en gång om dagen;

de är inte beroendeframkallande, vilket gör att de kan förskrivas under lång tid (3-12 månader);

när du slutar ta läkemedel varar den terapeutiska effekten ungefär en vecka;

läkemedel adsorberas inte med mat i matsmältningskanalen.

Men antihistaminer av andra generationen har en kardiotoxisk effekt i varierande grad, därför, när de tas, övervakas hjärtaktiviteten. De är kontraindicerade hos äldre patienter och patienter som lider av störningar i hjärt-kärlsystemet..

Förekomsten av en kardiotoxisk effekt förklaras av förmågan hos andra generationens antihistaminer att blockera hjärtat kaliumkanaler. Risken ökar när dessa läkemedel kombineras med svampdödande läkemedel, makrolider, antidepressiva medel från att dricka grapefruktjuice och om patienten har svår leverfunktion.

Claridol används för att behandla såväl säsongsmässig som cyklisk allergisk rinit, urtikaria, allergisk konjunktivit, Quinckes ödem och ett antal andra sjukdomar med allergiskt ursprung. Det handlar om pseudo-allergiska syndrom och insektsbettallergier. Ingår i omfattande åtgärder för behandling av kliande dermatoser.

Fördelar: Claridol har antipruritiska, anti-allergiska, anti-exudativa effekter. Läkemedlet minskar kapillärpermeabilitet, förhindrar utveckling av ödem, lindrar spasm av släta muskler. Det har ingen effekt på det centrala nervsystemet, har ingen antikolinerg och lugnande effekt.

Nackdelar: ibland, efter att ha tagit Claridol, klagar patienter över torr mun, illamående och kräkningar.

Clarotadine innehåller den aktiva substansen loratadin, som är en selektiv blockerare av H1-histaminreceptorer, på vilken den har en direkt effekt, vilket gör att du kan undvika de oönskade effekter som ingår i andra antihistaminer. Indikationer för användning är allergisk konjunktivit, akut kronisk och idiopatisk urtikaria, rinit, pseudo-allergiska reaktioner i samband med frisättning av histamin, allergiska insektsbett, kliande dermatoser.

Fördelar: läkemedlet har inte en lugnande effekt, orsakar inte beroende, verkar snabbt och under lång tid.

Nackdelar: de oönskade konsekvenserna av att ta Clarodin inkluderar störningar i nervsystemet: asteni, ångest, dåsighet, depression, amnesi, tremor, agitation hos ett barn. Dermatit kan förekomma på huden. Ofta och smärtsam urinering, förstoppning och diarré. Viktökning på grund av hormonstörning. Andningens nederlag kan manifesteras genom hosta, bronkospasm, bihåleinflammation och liknande manifestationer.

Lomilan är indicerat för säsongsbunden och ihållande allergisk rinit (rinit), hudutslag av allergisk uppkomst, pseudo-allergier, reaktioner på insektsbett, allergisk inflammation i ögongulans slemhinna..

Fördelar: Lomilan kan lindra klåda, minska tonen i mjuka muskler och produktionen av exsudat (en speciell vätska som visas under den inflammatoriska processen), förhindra vävnadsödem efter en halvtimme efter att läkemedlet tagits. Den största effektiviteten inträffar efter 8-12 timmar och avtar sedan. Lomilan är inte beroendeframkallande och har ingen negativ effekt på nervsystemets aktivitet.

Nackdelar: biverkningar är sällsynta, manifesteras av huvudvärk, känsla av trötthet och dåsighet, inflammation i magslemhinnan, illamående.

LoraGeksal rekommenderas för helårs- och säsongsbunden allergisk rinit, konjunktivit, kliande dermatoser, urtikaria, Quinckes ödem, allergiska insektsbett och olika pseudo-allergiska reaktioner.

Fördelar: läkemedlet har varken antikolinerg eller central verkan, dess användning påverkar inte patientens uppmärksamhet, psykomotoriska funktioner, prestanda och mentala egenskaper.

Nackdelar: LauraHeksal tolereras vanligtvis bra, men ibland orsakar det trötthet, torr mun, huvudvärk, takykardi, yrsel, allergiska reaktioner, hosta, kräkningar, gastrit, leverdysfunktion.

Claritin innehåller en aktiv ingrediens - loratadin, som blockerar H1-histaminreceptorer och förhindrar frisättning av histamin, bradicanin och serotonin. Effekten mot antihistamin varar en dag och terapeutisk effekt sker efter 8-12 timmar. Claritin föreskrivs för behandling av rhinit av allergisk etiologi, allergiska hudreaktioner, matallergier och mild astma.

Fördelar: hög effektivitet vid behandling av allergiska sjukdomar, läkemedlet orsakar inte beroende, dåsighet.

Nackdelar: Fall av biverkningar är sällsynta, de manifesteras av illamående, huvudvärk, gastrit, agitation, allergiska reaktioner, dåsighet.

Rupafin har en unik aktiv ingrediens - rupatadin, som kännetecknas av antihistaminaktivitet och selektiv verkan på perifera H1-histaminreceptorer. Det föreskrivs för kronisk idiopatisk urtikaria och allergisk rinit..

Fördelar: Rupafin behandlar effektivt symptomen på ovanstående allergiska sjukdomar och påverkar inte centrala nervsystemet.

Nackdelar: oönskade effekter av att ta läkemedlet - asteni, yrsel, trötthet, huvudvärk, dåsighet, torr mun. Det kan påverka luftvägarna, nervsystemet, muskuloskeletala och matsmältningssystemen samt metabolism och hud..

Zyrtec är en konkurrenskraftig antagonist av hydroxyzinmetaboliten histamin. Läkemedlet underlättar kursen och förhindrar ibland utvecklingen av allergiska reaktioner. Zyrtec begränsar frisättningen av medlar, minskar migrationen av eosinofiler, basofiler, neutrofiler. Läkemedlet används mot allergisk rinit, bronkialastma, urtikaria, konjunktivit, dermatit, feber, klåda, angioödem.

Fördelar: effektivt förhindrar förekomst av ödem, minskar kapillärpermeabilitet, lindrar spasm av släta muskler. Zyrtec har inte antikolinerga och antiserotonineffekter.

Nackdelar: felaktig användning av läkemedlet kan leda till yrsel, migrän, dåsighet, allergiska reaktioner.

Kestin blockerar histaminreceptorer som ökar vaskulär permeabilitet, vilket orsakar muskelspasmer, vilket leder till en allergisk reaktion. Det används för att behandla allergisk konjunktivit, rinit och kronisk idiopatisk urtikaria.

Fördelar: läkemedlet verkar en timme efter applicering, den terapeutiska effekten varar 2 dagar. Ett fem dagars intag av Kestin gör att du kan bibehålla en antihistamineffekt i cirka 6 dagar. Sedation hittas nästan aldrig.

Nackdelar: Applicering av Kestin kan orsaka sömnlöshet, buksmärta, illamående, dåsighet, asteni, huvudvärk, bihåleinflammation, torr mun.

Hittade du ett misstag i texten? Välj det och några ord till, tryck Ctrl + Enter

Dessa ämnen är förläkemedel, vilket innebär att när de kommer in i kroppen omvandlas de från sin ursprungliga form till farmakologiskt aktiva metaboliter..

Alla tredje generationens antihistaminer har inte en kardiotoxisk och lugnande effekt, så de kan användas av personer vars aktiviteter är förknippade med en hög koncentration av uppmärksamhet.

Dessa läkemedel blockerar H1-receptorer och har också en ytterligare effekt på allergiska manifestationer. De har hög selektivitet, övervinner inte blod-hjärnbarriären, därför kännetecknas de inte av negativa konsekvenser från centrala nervsystemet, det finns inga biverkningar på hjärtat.

Närvaron av ytterligare effekter främjar användningen av tredje generationens antihistaminer för långvarig behandling av de flesta allergiska manifestationer.

Gismanal föreskrivs som ett terapeutiskt och profylaktiskt medel för hösnuva, allergiska hudreaktioner, inklusive urtikaria, allergisk rinit. Effekten av läkemedlet utvecklas inom 24 timmar och når maximalt efter 9-12 dagar. Dess varaktighet beror på den tidigare behandlingen.

Fördelar: läkemedlet har praktiskt taget ingen lugnande effekt, ökar inte effekten av att ta sömnpiller eller alkohol. Det har inte heller någon effekt på körförmågan eller mentala prestanda..

Nackdelar: Gismanal kan orsaka ökad aptit, torra slemhinnor, takykardi, dåsighet, arytmi, förlängning av QT-intervallet, hjärtklappning, kollaps.

Trexil är en snabbverkande selektivt aktiv antagonist av H1-receptorer, härrörande från buterofenol, som skiljer sig i kemisk struktur från analoger. Det används för allergisk rinit för att lindra dess symtom, allergiska dermatologiska manifestationer (dermografism, kontaktdermatit, urtikaria, atoniskt eksem,), astma, atonisk och provoserad fysisk ansträngning, samt i samband med akuta allergiska reaktioner på olika irritationsmedel..

Fördelar: ingen lugnande och antikolinerg effekt, ingen effekt på psykomotorisk aktivitet och människors välbefinnande. Läkemedlet är säkert att använda hos patienter med glaukom och prostatasjukdomar.

Nackdelar: om den rekommenderade dosen överskreds, observerades en svag manifestation av lugnande, samt reaktioner från mag-tarmkanalen, hud och luftvägar..

Telfast är ett mycket effektivt antihistaminläkemedel som är en metabolit av terfenadin, därför har den en stor likhet med histamin H1-receptorer. Telfast binder till och blockerar dem och förhindrar deras biologiska manifestationer som allergiska symtom. Membranens membran stabiliseras och frisättningen av histamin från dem minskar. Indikationer för användning är Quinckes ödem, urtikaria, hösnuva.

Fördelar: uppvisar inte lugnande egenskaper, påverkar inte hastigheten på reaktioner och koncentration av uppmärksamhet, hjärtfunktion, är inte beroendeframkallande, mycket effektiv mot symtom och orsaker till allergiska sjukdomar.

Nackdelar: sällsynta konsekvenser av att ta läkemedlet är huvudvärk, illamående, yrsel, andnöd, anafylaktisk reaktion, hudspolning är extremt sällsynt.

Läkemedlet används för att behandla säsongsbunden allergisk rinit med följande manifestationer av hösnuva: klåda, nysningar, rinit, rodnad i slemhinnan i ögonen, samt för behandling av kronisk idiopatisk urtikaria och dess symtom: klåda, rodnad.

Fördelar - när man tar läkemedlet förekommer inte biverkningar som är karakteristiska för antihistaminer: synskador, förstoppning, munorrhet, viktökning, negativ effekt på hjärtmuskelns arbete. Läkemedlet kan köpas utan disk utan recept; ingen dosjustering krävs för äldre, patienter och nedsatt njur- och leverfunktion. Läkemedlet verkar snabbt och upprätthåller dess effekt under dagen. Läkemedlets pris är inte för högt, det är tillgängligt för många som lider av allergier.

Nackdelar - efter ett tag är beroende av läkemedlets verkan möjlig, det har biverkningar: dyspepsi, dysmenorré, takykardi, huvudvärk och yrsel, anafylaktiska reaktioner, pervers smak. Läkemedelsberoende kan utvecklas.

Läkemedlet föreskrivs för uppkomsten av en säsongsbunden allergisk rinit, liksom för kronisk urtikaria.

Fördelar - läkemedlet absorberas snabbt och når önskad nivå inom en timme efter administrering, denna effekt fortsätter under dagen. Mottagningen kräver inte begränsningar för personer som kontrollerar komplexa mekanismer, kör fordon, inte orsakar lugnande. Fexofast levereras utan recept, har ett överkomligt pris och är mycket effektivt..

Nackdelar - för vissa patienter ger läkemedlet endast tillfällig lättnad, vilket inte ger en fullständig återhämtning från manifestationerna av allergier. Det har biverkningar: svullnad, ökad dåsighet, nervositet, sömnlöshet, huvudvärk, svaghet, ökade allergisymtom i form av klåda, hudutslag.

Läkemedlet föreskrivs för symptomatisk behandling av hösnuva (pollinos), urtikaria, allergisk rinit och allergisk konjunktivit med klåda, lacrimation, konjunktival hyperemi, dermatos med utslag och utslag, angioödem.

Fördelar - Levocytirizin-Teva visar snabbt sin effektivitet (efter 12-60 minuter) och under dagen förhindrar det utseendet och försvagar förloppet med allergiska reaktioner. Läkemedlet absorberas snabbt och visar 100% biotillgänglighet. Det kan användas för långvarig behandling och för akut behandling av säsongsförvärringar av allergier. Finns för behandling av barn från 6 år.

Nackdelar - har sådana biverkningar som dåsighet, irritabilitet, illamående, huvudvärk, viktökning, takykardi, buksmärta, Quinckes ödem, migrän. Priset på läkemedlet är ganska högt.

Läkemedlet används för symtomatisk behandling av sådana manifestationer av hösnuva och urtikaria, såsom klåda i huden, nysningar, inflammation i konjunktiva, rinoré, Quinckes ödem, allergiska dermatoser.

Fördelar - Ksizal har ett uttalat anti-allergiskt fokus och är ett mycket effektivt botemedel. Det förhindrar uppkomsten av allergisymtom, lindrar kursen och har ingen lugnande effekt. Läkemedlet verkar mycket snabbt och behåller dess effekt under en dag från administreringstillfället. Ksizal kan användas för att behandla barn från 2 års ålder; det finns i två dosformer (tabletter, droppar) som är acceptabla för användning i pediatrik. Det eliminerar nästoppning, symptomen på kroniska allergier stoppas snabbt, har inte en toxisk effekt på hjärtat och centrala nervsystemet

Nackdelar - det rekommenderas inte att köra fordon under behandling med Ksizal på grund av den uttalade lugnande effekten. Produkten kan uppvisa följande biverkningar: torr mun, trötthet, buksmärta, klåda, hallucinationer, andnöd, hepatit, kramper, muskelsmärta.

Läkemedlet är indicerat för behandling av säsongsbetonad hösnuva, allergisk rinit, kronisk idiopatisk urtikaria med symtom som täta, hosta, klåda, svullnad i näsofaryngealt slemhinna..

Fördelar - Erius agerar extremt snabbt på allergisymtom, kan användas för att behandla barn från ett år gammal, eftersom det har en hög grad av säkerhet. Det är väl tolererat av både vuxna och barn, det finns i flera doseringsformer (tabletter, sirap), vilket är mycket bekvämt att använda inom pediatrik. Det kan tas under en lång tid (upp till ett år) utan att orsaka beroende (motstånd mot det). Lindrar pålitligt manifestationerna av den inledande fasen av det allergiska svaret. Efter behandlingen fortsätter effekten av den i 10-14 dagar. Överdostsymtom noterades inte ens med en femfaldig ökning av dosen av läkemedlet Erius.

Nackdelar - biverkningar kan förekomma (illamående och kräkningar, huvudvärk, takykardi, lokala allergiska symtom, diarré, hypertermi). Barn har vanligtvis sömnlöshet, huvudvärk, feber.

Läkemedlet är avsett för behandling av sådana manifestationer av allergier som allergisk rinit och urtikaria, präglat av klåda och hudutslag. Läkemedlet lindrar symtom på allergisk rinit såsom nysningar, klåda i näsan och gommen, nedsmutsning.

Fördelar - Desal förhindrar uppträdande av ödem, muskelspasmer, minskar kapillärpermeabiliteten. Effekten av att ta läkemedlet kan ses efter 20 minuter, det varar i en dag. En enda dos av läkemedlet är mycket bekvämt, två former av dess frisättning är sirap och tabletter, vars intag inte beror på mat. Eftersom Desal tas för att behandla barn från 12 månader är läkemedlets sirapform efterfrågad. Läkemedlet är så säkert att även ett 9-faldigt överskott av dosen inte leder till negativa symtom..

Nackdelar - ibland kan symtom på biverkningar som trötthet, huvudvärk, torrhet i munslemhinnan förekomma. Dessutom manifesteras biverkningar som sömnlöshet, takykardi, uppkomsten av hallucinationer, diarré, hyperaktivitet. Allergiska biverkningar är möjliga: klåda, urticaria, angioödem.

Alla påståenden om reklamskapare som positionerar läkemedelsvarumärken som "fjärde generationens antihistaminer" är inget annat än ett publicitetsstunt. Denna farmakologiska grupp existerar inte, även om marknadsförare tillskriver den inte bara nyskapade läkemedel, utan också andra generationens läkemedel..

Den officiella klassificeringen indikerar endast två grupper av antihistaminer - det här är läkemedel från första och andra generationen. Den tredje gruppen farmakologiskt aktiva metaboliter placeras i läkemedel som "H1-histaminblockerare av den tredje generationen".

Antihistaminer från alla tre generationerna används för att behandla allergiska manifestationer hos barn..

Antihistaminer av första generationen skiljer sig åt att de snabbt visar sina läkande egenskaper och utsöndras från kroppen. De är efterfrågade för behandling av akuta manifestationer av allergiska reaktioner. De förskrivs på korta kurser. Den mest effektiva i denna grupp anses Tavegil, Suprastin, Diazolin, Fenkarol.

En betydande andel av biverkningarna leder till en minskning i användningen av dessa läkemedel för barnallergier.

Antihistaminer av andra generationen orsakar inte lugnande, de agerar under längre tid och används vanligtvis en gång om dagen. Få biverkningar. Bland läkemedlen i denna grupp används Ketotifen, Fenistil, Tsetrin för att behandla manifestationerna av barnallergier..

Den tredje generationen av antihistaminer för barn inkluderar Gismanal, Terfen och andra. De används för kroniska allergiska processer eftersom de kan stanna kvar i kroppen under lång tid. Inga biverkningar.

Nyare läkemedel inkluderar Erius.

1: a generationen: huvudvärk, förstoppning, takykardi, dåsighet, torr mun, suddig syn, urinretention och brist på aptit;

2: e generationen: negativa effekter på hjärtat och levern;

3: e generationen: har inte, rekommenderas för användning från 3 år.

För barn produceras antihistaminer i form av salvor (allergiska reaktioner på huden), droppar, sirap och tabletter för oral administrering.

Under graviditetens första trimester är det förbjudet att ta antihistaminer. I det andra föreskrivs de endast i extrema fall eftersom inga av dessa åtgärder är absolut säkra..

Naturliga antihistaminer, som inkluderar C-vitamin, B12, pantotensyra, olja och niacin, zink, fiskolja, kan hjälpa till att bli av med några allergiska symtom..

De säkraste antihistaminerna är Claritin, Zirtek, Telfast, Avil, men deras användning måste också överenskommas med en läkare..

Artikelens författare: Alekseeva Maria Yurievna, terapeut

Detta läkemedel blockerar histamin P1-receptorer, minskar spasmer i slät muskel som orsakas av histaminer. Läkemedlet "Diphenhydramine", vars instruktion är ganska enkelt och tydligt för varje person, har en antispasmodisk effekt och används framgångsrikt för allergisk bronkospasm.

Den farmaceutiska produkten har en antispasmodisk effekt, sänker blodtrycket. När den tas oralt absorberas den snabbt. "Diphenhydramine" kan utsöndras i bröstmjölk, vilket har en lugnande effekt på barnet. Läkemedlets verkan - från 4 till 6 timmar, utsöndras från kroppen inom en dag.

Instruktioner för användning av "Diphenhydramine"

Användningen av "Diphenhydramine" är en rent personlig sak, och doseringen bör förskrivas av en läkare. Ett undantag är gelén, som måste verka externt - den måste appliceras på patienten på de drabbade områdena med ett tunt lager två gånger om dagen. Nedan följer hur man använder läkemedlet "Diphenhydramine", men i inga fall ska doseringen överskridas - för en vuxen är det 250 gram per dag. Vuxna ordineras från 30 till 50 mg av läkemedlet, som måste användas 2 gånger om dagen. Om patienten lider av sömnlöshet är det nödvändigt att använda 50 gram av det farmaceutiska preparatet omedelbart 20 minuter innan han lägger sig. "Diphenhydramine" bör förskrivas till barn med extrem försiktighet:

  • Om ett barn är 2-6 år gammalt - 12,5-25 mg per dag, men inte mer än 75 mg per dag.
  • 6-10 år gammal - 25-50 mg per dag, men högst 150 mg per dag.

"Diphenhydramine", doseringen för barn vid användning av suppositorier är:

  • Upp till 3 år - 5 mg.
  • Om barnet är från 8 till 14 år - 20 mg.

Analoger av "Diphenhydramine" är läkemedel som har färre biverkningar, men priset är mycket högre. Om patienten avser att använda läkemedel som har liknande farmaceutiska egenskaper, kan dessa vara:

Alla ovanstående läkemedel tolereras bättre av patienter, har inte egenskaper såsom dåsighet och har långvarig effekt..

"Diphenhydramine" föreskrivs om patienten har urticaria, allergi mot blommande växter, dermatoser (klåda), konjunktivit orsakad av allergier, akut iridocyclitis, angioödem, rörelsesjuka och rörelsesjuka. Läkemedlet har också en lugnande effekt, så det föreskrivs för personer med sömnlöshet. "Diphenhydramine" kan användas för sår och gastrit. "Diphenhydramine" - tabletter för allergier, därför används det ofta för allergier mot blommande växter, dermatoser, konjunktivit orsakad av allergier.

Biverkningar av "Diphenhydramine" inkluderar också allergiska reaktioner, frossa och svettningar..

Kontraindikationer "Diphenhydramine" är en allvarlig sak, så du bör läsa noggrant anvisningarna och rådfråga en läkare innan du använder.

Om ovanstående regler inte följs och de dagliga doserna av läkemedlet överskrids kan en överdos av "Diphenhydramine" inträffa och det kommer att medföra följande symtom:

  • Svår torr mun.
  • Rödhet i huden, särskilt ansiktet.
  • Andnöd.
  • Förvirring av medvetande.
  • kramper.
  • Dödligt resultat.

Vid överdosering är det nödvändigt att snabbt spola magen, dricka aktivt kol och ta patienten till sjukhuset för vidare behandling.

"Diphenhydramine" under graviditet, liksom under amning är kontraindicerat, eftersom det kan orsaka komplikationer i fostret.

Läkemedlet "Diphenhydramine", vars pris varierar från 1,54 rubel till 2392,74 rubel, har olika tillverkare, liksom olika former av frisättning.

Om du hittar ett fel i texten, var noga med att meddela oss om det. För att göra detta, välj helt enkelt den felstavade texten och tryck på Skift + Enter eller bara klicka här. Tack så mycket!

Med frontal bihåleinflammation, bihåleinflammation och andra inflammatoriska processer som förekommer i näshålan och åtföljs av purulent urladdning föreskrivs ofta en komplex salva. Detta läkemedel bereds på ett apotek. Komplex salva produceras inte av läkemedelsföretag. Ett läkemedel är en blandning av komponenter som kombineras till en massa i vissa proportioner.

Den komplexa salvan tillåter inte bara att bli av med den inflammatoriska processen, utan också att eliminera några tecken på åkommor. Läkemedlets egenskaper är helt enkelt unika. Komplex salva tillåter:

  1. Undvik operation.
  2. Gör andningen mycket lättare.
  3. Stoppa den inflammatoriska processen.

Användningen av sådana läkemedel är relevant i fall där antibiotika är oacceptabelt. Detta gäller inte bara barn utan även gravida kvinnor..

Komplex salva är tillverkad av flera typer. Den största skillnaden mellan läkemedlen är sammansättningen. Användningen av ett visst läkemedel bestäms endast av specialister. Dessutom är det bara en läkare som kan berätta hur du applicerar salvan korrekt och i vilka mängder. Dessutom måste specialisten varna patienten om möjliga biverkningar, som är en signal om att sluta använda läkemedelssammansättningen. Detta kan förklara det faktum att apotek inte har instruktioner för att använda komplexa salvor..

Sammansättningen av sådana läkemedel inkluderar oftast antibiotika. Det finns emellertid recept för mediciner, där en färdig salva tas som grund. I vissa fall används cyklamenrot för att bereda läkemedlet..

En komplex salva vars instruktioner för användning anges nedan bereds vanligtvis enligt det klassiska receptet. Sammansättningen av ett sådant läkemedel inkluderar:

En komplex salva kan innehålla ett annat antibiotikum. I vissa fall ersätts kloramfenikol med erytromycin. Läkemedlets sammansättning kommer att vara följande:

  1. Vaselinolja.
  2. Mentol.
  3. erytromycin.
  4. Lanolin.
  5. lidokain.

Komplex salva görs ofta med tillsats av silverpreparat. Oftast innehåller det protargol. Denna komponent har en ganska stark antibakteriell effekt. Protargol bekämpar effektivt vävnadsinflammation. Det är av detta skäl som salvan med denna komponent är mycket efterfrågad. Dess sammansättning är som följer:

  1. Vaselinolja.
  2. Mentol.
  3. Streptocide.
  4. diphenhydramine.
  5. Protargol.
  6. Lanolin.

Många förvirras av närvaron av en sådan komponent som difenhydramin i en komplex salva. Föräldrar gillar särskilt inte detta om ett sådant läkemedel förskrivs till deras barn. Men som medicinsk praxis visar, liksom konsumenternas recensioner, är biverkningar av denna komponent extremt sällsynta. Detta kan endast bero på individuell intolerans mot difenhydramin..

Det här är en annan knepig salva. Instruktionen säger att detta läkemedel innehåller:

  1. Kokainhydroklorid.
  2. Lanolin.
  3. Mentol.
  4. Vaselin.
  5. Zinkoxid.

Det föreskrivs också för behandling av olika purulenta inflammationer i näspassagerna. Läkemedlet ordineras endast av en läkare och säljs på apotek enligt recept. Denna salva är inte tillgänglig på den öppna marknaden. Det är tillverkat på apotek.

En komplex salva kan innehålla inte bara antibiotika utan också silverpreparat. Det finns situationer då användning av läkemedel med sådana komponenter inte rekommenderas. Men i vissa situationer kan du inte göra det utan dem. Till exempel under amning och graviditet. Om en ung mamma har bihåleinflammation är det helt enkelt omöjligt att bota sjukdomen utan antibiotika. I sådana situationer kan läkaren förskriva en komplex salva som bedömer risken för barnet och nyttan för modern. Enligt många experter är det bättre att använda ett sådant läkemedel än att ta antibiotika via munnen..

När det gäller barn kan ett sådant nasalt läkemedel endast ordineras av den behandlande barnläkaren. I detta fall bedöms möjligheten att använda en komplex salva. Inte bara receptet för läkemedlet väljs individuellt utan också exponeringstiden samt antalet procedurer. Läkaren bör ta hänsyn till sjukdomens stadium och barnets ålder vid förskrivning av en komplex salva.

Innan de använder ett sådant läkemedel rekommenderar experter att sköljning av näsgången grundligt. För att göra detta kan du använda en saltlösning, en infusion framställd på basis av örter som har en antiinflammatorisk effekt, samt en furacilinlösning. Dessutom kan du använda olika preparat för att skölja näsan, som säljs på apotek..

Efter denna procedur är det nödvändigt att infoga ett läkemedel i varje näspassage, som har en vasokonstriktoreffekt. En bit bomullsull bör lindas runt en tändsticka och sedan sänkas ned i en behållare med en komplex salva. Du måste vänta tills lösningen absorberas i materialet. Då är det värt att ta bort bomullsullet och sätta det försiktigt i näspassagerna och göra vridningsrörelser.

När det gäller exponeringstiden föreskrivs den av läkaren. Specialistens instruktioner bör följas strikt. Detta är särskilt viktigt när det gäller behandling av sjukdomar hos ammande och gravida kvinnor, liksom hos barn..

För att förhindra en komplex salva vars instruktioner för användning måste följas fullt ut från att rinna ut i munnen är det värt att andas genom munnen. När bomullsullen har tagits bort, blåsa försiktigt i näsan. Det är värt att notera att användningen av ett sådant läkemedel inte bara gör det möjligt att bli av med den inflammatoriska processen, utan också att lindra smärta och bota bihåleinflammation helt utan kirurgiskt ingripande. Detta indikeras av många recensioner av konsumenter och smala läkare..

Kan en komplex salva orsaka biverkningar? Användningen av ett sådant läkemedel bör utföras under övervakning av en läkare. Även om instruktionerna följs fullt ut finns det risk för biverkningar. Bland dem är det värt att lyfta fram:

  1. Brinnande eller svår klåda.
  2. Blödning.
  3. Irritation och torrhet i nässlemhinnorna.
  4. Möjlig skalning och rodnad i huden runt näsvägarna.

Sådana biverkningar kan indikera att patienten är allergisk mot en av komponenterna i en komplex salva. Om sådana symtom uppträder är det värt att stoppa behandlingen och kontakta läkare. Ett allergitest rekommenderas också innan du använder en komplex salva. För att göra detta måste salvan appliceras på ett litet område av huden. Om det inte finns någon rodnad, skalning, brännande och klåda kan läkemedlet användas för att behandla den underliggande sjukdomen.

Nu vet du hur en komplex salva appliceras. Instruktionerna är ganska enkla och enkla att följa. Det är dock värt att överväga att läkemedlet kan vara kontraindicerat i vissa fall. Oftast beror detta på individuell intolerans. Komplex salva har inga andra kontraindikationer.

Läkemedlet kan användas för att behandla alla typer av purulenta inflammatoriska sjukdomar i näsan. Det är tillåtet att använda det för behandling av sjukdom hos barn och hos gravida kvinnor och hos ammande kvinnor. Det är värt att notera att den komplexa salvan inte påverkar patientens tillstånd och efter att ha använt den kan du köra ett fordon. Läkemedlet påverkar inte heller effekterna av andra läkemedel. Därför kan en komplex salva användas i komplex terapi. Trots läkemedlets effektivitet rekommenderar inte experter självmedicinering, eftersom användningen i vissa fall kan förvärra patientens tillstånd.